Кода на любовта търсим в архивите на БНР. На 21 март 1969 година е премиерата на българския игрален филм "Мъже в командировка", режисиран е от Гриша Островски и Тодор Стоянов по сценарий на Любен Станев. Оператор на филма е Тодор Стоянов. Музиката е композирана от Петър Ступел. Интересен е подходът на авторите да разделят филмовия разказ на три новели – "Пуловерът", "Гост" и "Епизодът" – обединяващата идея е обичта.
"Мъже в командировка" дори и днес е филм, който подтиква към чувства и мисли за чистата любов и доколко успяваме да я съхраним в малките детайли и жестове на ежедневието си.
В предаването "Terra Култура" отбелязваме и 50 години, откакто този свят напусна актьорът и режисьор Нейчо Попов. Той и Невена Коканова си партнират по очарователен, запомнящ се начин във втората новела на филма. Днес имаме възможност да чуем гласовете им и да си представим образите на застаряващия финансов инспектор и красивата, млада сервитьорка, в които обичаните наши актьори се превъплъщават. Мечтите за любов се претопяват в един прозаичен завършек – тези контрастни емоции остават талантливо запечатани на екрана.
Нека чуем фонограма от "Мъже в командировка" и се замислим за (не)преходното чувство, което наричаме любов. Слушаме и архивен запис с гласа на Стоянка Мутафова – реалната партньорка на Нейчо Попов, която говори за неговия необикновен образ в живота.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg