Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 535

Черната кутия на българския психеделик

Никола Груев - Котарашки (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 535 "Трамвай по желание" среща своята публика с един гост, съставен от две творчески личности: архитектът Никола Груев и музикантът Котарашки.

Никола Груев е роден на 4 септември 1979 г. Расте като момче от центъра на София. Спецификите на семейната и кварталната среда някак естествено го отвеждат до ВИАС и диплома за архитект. Творческа дейност, стига архитектът сам да дефинира границите на пространственото си въображение. Но в проектантските бюра невинаги е така, особено за начинаещи специалисти. Значи е време за нещо ново, по-креативно.

Така някъде през 2008 г. се ражда и Котарашки. Инструментът е един – компютърът, а стилът "балкански психеделик", според композитора и "балканската ритъм вълна", според теоретиците. Скоро след това съдбовна среща с германския продуцент Хенри Ернст и лейбъла "Asphalt Tango Records" ражда първия албум "Opa, hey".

Десет години по-късно музикантът е извъртял солидна творческа биография, а групата "Kottarashky & The Rain Dogs", в колаборация с Миленита, създава парчето "Ni Lah", като текстът е от лирическата миниатюра на Пенчо Славейков "Ни лъх не дъхва над полени". А видеото е дело на Теодор Ушев, което дава началото на изключително плодотворно сътрудничество, проявено в знакови филми като анимацията "Сляпата Вайша" и игралната лента "φ1.618".

След още пет идва ново признание – документален филм за самия него.

Всъщност конкретният повод за качването на Котарашки в "Трамвая" е именно "Балканска черна кутия" – филм, посветен на явлението "Ktotarashky and the Rain Dogs". Документалката на Цветан Драгнев разкрива вътрешния свят на Груев-Котарашки, проследявайки една година от живота му, изпълнена с откровения, странности, срещи и експерименти.

Какво още съдържа черната кутия "Котарашки", ще разберете от епизод 535.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33