Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаете ли, че пингвините имат до 10 000 микродремки на ден?

Снимка: bai-bg.weebly.com

Гост в рубриката “Време за наука“ на "Нашият ден" е Никола Кереков, който споделя интересни наблюдения за спането на животните, които показват разнообразие в съня на различните животни. 

Той обясни, че докато спят, мозъкът и мускулите на човека или животното се отпочиват, а организмът се изчиства. Този еволюционен механизъм е развит, за да балансира нуждата от почивка със съхраняването на бдителност.

В допълнение, Кереков разкри, че микродремките са широко разпространени сред животните и хората. Те предоставят кратка почивка, но не са заместител на дълбокия сън, който е от съществено значение за човешкото здраве. Но докато микродремките са обичайна практика за някои, за пингвините са нещо повече.

Научните изследвания показват, че пингвините са майстори на спането, което може да бъде организирано в кратки периоди от време, наречени микродремки.

По негови думи френски учени отбелязват, че пингвините могат да спят до 10 000 пъти на ден, като в края на деня натрупват над 11 часа сън. Тези изследвания са проведени върху колонии пингвини на остров Сейнт Джордж, където учените забелязват, че родителите се сменят в грижата за малките си.

Въпреки че са на пост, пингвините, които пазят децата, имат микродремки с бавни мозъчни вълни, което може да им помогне да останат бдителни, докато се грижат за потомството си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17