Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаете ли, че пингвините имат до 10 000 микродремки на ден?

Снимка: bai-bg.weebly.com

Гост в рубриката “Време за наука“ на "Нашият ден" е Никола Кереков, който споделя интересни наблюдения за спането на животните, които показват разнообразие в съня на различните животни. 

Той обясни, че докато спят, мозъкът и мускулите на човека или животното се отпочиват, а организмът се изчиства. Този еволюционен механизъм е развит, за да балансира нуждата от почивка със съхраняването на бдителност.

В допълнение, Кереков разкри, че микродремките са широко разпространени сред животните и хората. Те предоставят кратка почивка, но не са заместител на дълбокия сън, който е от съществено значение за човешкото здраве. Но докато микродремките са обичайна практика за някои, за пингвините са нещо повече.

Научните изследвания показват, че пингвините са майстори на спането, което може да бъде организирано в кратки периоди от време, наречени микродремки.

По негови думи френски учени отбелязват, че пингвините могат да спят до 10 000 пъти на ден, като в края на деня натрупват над 11 часа сън. Тези изследвания са проведени върху колонии пингвини на остров Сейнт Джордж, където учените забелязват, че родителите се сменят в грижата за малките си.

Въпреки че са на пост, пингвините, които пазят децата, имат микродремки с бавни мозъчни вълни, което може да им помогне да останат бдителни, докато се грижат за потомството си.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анка Костова

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията по финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор , като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на..

публикувано на 16.05.24 в 12:48

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния..

обновено на 16.05.24 в 12:35

Карнавал на биоразнообразието в Бургас за поредна година

Пъстър карнавал на биоразнообразието е сред акцентите на "Зеления уикенд", организиран от Община Бургас в партньорство с Българска фондация Биоразнообразие. Тази петък, 17 май, за дванадесети път, центърът на Бургас ще се изпълни с медузи, риби, костенурки, птици и други същества. Посланието на карнавала е: "По-добра свързаност на хората с..

обновено на 16.05.24 в 11:53

България в еврозоната – кога?

Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога? ". В събитието, организирано от Българската асоциация на..

публикувано на 16.05.24 в 09:33
Доц. Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: Инсултите за 2023 година у нас са около 50 000

Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица. В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц...

обновено на 16.05.24 в 09:01