Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ромската литературна традиция – автентична, значима и жива

Снимка: Национална библиотека

"Ромската литература" е монографичната книга, създадена от София Захова по проекта "Единство в различието". Именно това първо по рода си българско изследване на световната история на ромската литературна традиция беше на фокус в последното издание на "Етнокафене" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Авторът на монографията, София Захова, е и ръководител Международния център за многоезично и междукултурно разбиране Vigdís, който е и партньор на проекта. 

В "Артефир" Захова разказва, че монографията обхваща исторически преглед от зараждането на ромската литература през XIX век до съвременните и проявления в дигиталния свят. Проучването стъпва на фундаменталния труд на изследователи като Елена Марушиакова и Веселин Попов, които са научни редактори на книгата, както и на проф. Христо Кючуков, който има публикации в областта.

"Когато говорим за история на ромската литература, винаги трябва да имаме предвид какви са конкретните полкитически и социални условия в които тя се развива.", смята Захова, която стига до извода, че до края на ХХ век изявата и възможностите за публикуване на ромска литература са изцяло свързани с държавния ред. Като основополагаща фигура в ромската литература, част от българската литературна традиция, Захова откроява поета Усин Керим. Неговото творчество е пряко свързано с ромската гледна точка и изразителност. Продължители на неговата традиция са Георги Парушев и Васил Чапразов, които освен писатели са и активисти и говорители на ромската общност у нас. 

Още за важните автори от национален и световен мащаб, превеждани, известни и вълнуващи със своята съдба  – чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фолклорен фестивал "Витоша" за 28-и път

Едни от най-добрите ансамбли на Боливия, България, Грузия, Италия, Казахстан, Мексико, Молдова и Северна Македония ще гостуват на 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Основната сцена на фестивала ще бъде в Народно читалище "Витоша-1951". Зрителите ще видят танци от цял свят, базар на изкуствата и творческите занаяти,..

публикувано на 15.07.24 в 15:45

Фестивалът "Арлекино и Марионета" с шесто издание и международно участие

Шестото издание на Международния фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета" представя творческа лаборатория "Комедия дел Арте“ на Маестро Карло Бозо с актьорите Джулия Салис и Руджеро Каверни от "Ателие Театро“ Милано. Зрителите ще могат да видят спектакъл "Леонардо да Винчи в Милано“ на италиански език с либрето на български. "Има..

публикувано на 15.07.24 в 14:50
Димо Димов, Иван Митев и Емил Янев (от ляво надясно)

Театърът като всичко

В епизод 551 "Трамвай по желание" среща своята публика с актьора и театрален хроникьор Иван Митев. Завръщане пред радиозрителите прави и театралът Димо Димов, който е свързан с първите епизоди на предаването. Най-трудно е да се разбере как Иван Митев разпределя времето си между актьорските превъплъщения на сцената и паралелното си превъплъщение в..

публикувано на 15.07.24 в 13:35

Банкя празнува Горешляци и 55 години от обявяването си за град

За пореден път в Банкя се провеждат традиционните празници Горешляци , посветени на минералната вода, здравето и дълголетието. Този път събитието съвпада с отбелязването на 55 години от обявяването на Банкя за град . Кулминацията на честванията е днес, когато Литургия по повод храмовия празник на храм "Свети Кирик и Юлита" ще отслужи Негово..

публикувано на 15.07.24 в 10:09

Стартира 28-ият Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От днес до 20 юли се провежда 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община,..

публикувано на 15.07.24 в 09:03