Созопол, малък и очарователен град на българското Черноморие, е дом на множество кулинарни изкушения и тайни. Сред тях е и едно уникално лакомство, което притежава специално място в сърцата на местните жители и посетителите - Созополската "дамга".
Мария Найденова, експерт в община Созопол, споделя в ефира на "Terra култура", че дамгата е нещо повече от десерт - тя е емблема за града, символ на неговата богата култура и наследство. Това уникално лакомство често се консумира заедно със сладко от зелените смокини, които също са характерни за региона.
Но каква е тайната зад тази изискан деликатес? Рецептата се пази като ценно наследство и е предавана от поколение на поколение. И все пак, тя остава тайна за по-широк кръг. Местните баби се грижат да запазят уникалната формула. "И аз като една созополска снаха не я знам и не получавам рецептата", шеговито споделя тя.
"Дамгата се прави със специфичен уред, с тесто, уредът първо се потапя в тестотото, след това във врящото олио, и след като се извади дамгата пада в цялата си прелест, а отгоре се поръсва с пудра захар", разказва Найденова.
Созопол предлага още много забележителности за посетителите си. За тези, които имат само един ден за посещение, Мария Найденова препоръчва обиколка на неговото крайбрежие.
Но красотата на Созопол не се ограничава само до природата. Градът притежава и богата история, която се пази в няколкото музея. Археологическият музей е истинско съкровище на знания, пазещо много от тайните на града през вековете. Етнографският музей разкрива по-скорошната история на региона, докато художествената галерия представя творби на местни художници, които отразяват духа и красотата на Черноморието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg