Созопол, малък и очарователен град на българското Черноморие, е дом на множество кулинарни изкушения и тайни. Сред тях е и едно уникално лакомство, което притежава специално място в сърцата на местните жители и посетителите - Созополската "дамга".
Мария Найденова, експерт в община Созопол, споделя в ефира на "Terra култура", че дамгата е нещо повече от десерт - тя е емблема за града, символ на неговата богата култура и наследство. Това уникално лакомство често се консумира заедно със сладко от зелените смокини, които също са характерни за региона.
Но каква е тайната зад тази изискан деликатес? Рецептата се пази като ценно наследство и е предавана от поколение на поколение. И все пак, тя остава тайна за по-широк кръг. Местните баби се грижат да запазят уникалната формула. "И аз като една созополска снаха не я знам и не получавам рецептата", шеговито споделя тя.
"Дамгата се прави със специфичен уред, с тесто, уредът първо се потапя в тестотото, след това във врящото олио, и след като се извади дамгата пада в цялата си прелест, а отгоре се поръсва с пудра захар", разказва Найденова.
Созопол предлага още много забележителности за посетителите си. За тези, които имат само един ден за посещение, Мария Найденова препоръчва обиколка на неговото крайбрежие.
Но красотата на Созопол не се ограничава само до природата. Градът притежава и богата история, която се пази в няколкото музея. Археологическият музей е истинско съкровище на знания, пазещо много от тайните на града през вековете. Етнографският музей разкрива по-скорошната история на региона, докато художествената галерия представя творби на местни художници, които отразяват духа и красотата на Черноморието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg