Созопол, малък и очарователен град на българското Черноморие, е дом на множество кулинарни изкушения и тайни. Сред тях е и едно уникално лакомство, което притежава специално място в сърцата на местните жители и посетителите - Созополската "дамга".
Мария Найденова, експерт в община Созопол, споделя в ефира на "Terra култура", че дамгата е нещо повече от десерт - тя е емблема за града, символ на неговата богата култура и наследство. Това уникално лакомство често се консумира заедно със сладко от зелените смокини, които също са характерни за региона.
Но каква е тайната зад тази изискан деликатес? Рецептата се пази като ценно наследство и е предавана от поколение на поколение. И все пак, тя остава тайна за по-широк кръг. Местните баби се грижат да запазят уникалната формула. "И аз като една созополска снаха не я знам и не получавам рецептата", шеговито споделя тя.
"Дамгата се прави със специфичен уред, с тесто, уредът първо се потапя в тестотото, след това във врящото олио, и след като се извади дамгата пада в цялата си прелест, а отгоре се поръсва с пудра захар", разказва Найденова.
Созопол предлага още много забележителности за посетителите си. За тези, които имат само един ден за посещение, Мария Найденова препоръчва обиколка на неговото крайбрежие.
Но красотата на Созопол не се ограничава само до природата. Градът притежава и богата история, която се пази в няколкото музея. Археологическият музей е истинско съкровище на знания, пазещо много от тайните на града през вековете. Етнографският музей разкрива по-скорошната история на региона, докато художествената галерия представя творби на местни художници, които отразяват духа и красотата на Черноморието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg