Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо в редица обществени места продължава да се пуши?

| обновено на 27.03.24 в 11:31
Снимка: БГНЕС

Наскоро проведеният пленер на Коалицията за "Живот без тютюнев дим" събужда сериозни размисли относно контрола на тютюнопушенето в обществените места в България. За да разберем по-добре какво се случва на терена и какви са пътищата към решаването на проблема, разговаряме с Пенка Георгиева от сайта "Здраве и култура" и Росинка Проданова от Радио Благоевград, които работят по теми, свързани с "контрол над тютюнопушенето". 

Георгиева подчерта важността на защитата на общественото здраве, като споделя, че участието в пленера я е впечатлило със заинтересоваността на участниците да споделят своите мнения и предложения за подобряване на контрола и употребата на тютюна. Тя засегна и ролята на журналистите във формирането на общественото мнение и необходимостта от активно участие в подобни инициативи.

Една от ключовите точки, повдигнати от Георгиева, е липсата на ефективен контрол върху тютюнопушенето на обществените места. Тя сподели със съжаление факта, че макар и да съществува забрана, тя често не се спазва. Подчертава, че дори в институциите, като Министерството на здравеопазването, е наблюдавано тютюнопушене в предишни кабинети, което подкопава авторитета на забраната. Георгиева предложи решение в създаването на обща структура между Министерството на вътрешните работи, Районните здравни инспекции и местните власти, която да извършва контрол и да налага санкции при нарушения.

В контекста на тези предложения, Георгиева подчертава важността на образованието и информирането на младите хора. Тя заявява, че е необходимо да се насочат усилия към обучение и здравно образование в училищата, за да се насърчи отказването от тютюнопушенето и да се намали броят на новите пушачи.

Чуйте разговора в звуковия файл.

В ефира на предаването "Нашият ден"  Росинка Проданова от Радио Благоевград сподели своите наблюдения за ситуацията с пушенето в заведенията в града. По нейните думите в Благоевград отново се забелязва увеличаване на пушенето в заведенията, като това явление не е изключение и за други региони, особено в тези времена на "странни оградени пространства", използвани от заведенията за посрещане на клиенти.

Проданова изрази загрижеността си относно намаляването на проверките от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), като посочи липсата на достатъчно големи екипи и персонал като основна причина за това.

Според нея едно от основните затруднения е липсата на ясно законово дефиниране какво се счита за тютюнопушене, както и какво представлява "закрито обществено място".

Проданова подчерта също необходимостта от подпомагане на регионалните здравни инспекции, за да се осигури комплексен и ефективен контрол върху ситуацията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11

Къмпинг туризъм у нас – далече ли сме от това, което трябва да бъде?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество. Той обсъди различните аспекти на летните домове в България и реакцията на институциите след сигнал за опити за връщане на стара версия на наредбата към Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Той се включи директно от..

обновено на 31.07.24 в 12:39
Десислав Данов - Десо (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Юристът, адвокат и привърженик на криптоисторията – Десислав Данов - Десо

Що е криптоистория и защо Десислав Данов си пада по нея? Теория на конспирацията и разнищване на големите световни конспирации. "Светът е оцелял, защото се е… криптирал" и защо царят е гол? Мястото на критическото мислене и податливостта към "всички щуротии". "Българинът отново си активира защитните механизми срещу пълните глупости", или защо у..

публикувано на 31.07.24 в 11:40