Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флорентинката, която омая целия свят

Снимка: Книгомания

Лиза Гералдини дел Джокондо е жената, която със своята странна усмивка и с магнетичните си очи е един от най-разпознаваемите образи в историята на изкуството. Светлана Минева представя в "Terra Култура" биографичната книга "Животът на Мона Лиза" от Даян Хейлс – пореден опит да бъде разгадана личността зад картината на Леонардо да Винчи. 

Минева описва книгата като еклектична. Хейлс изгражда биографичен разказ с елементи на пътепис из Флоренция, в който културата на Италия се смесва с живота на Джокондата. Присъства и детективската нишка, проследяваща съдбата на самата картина. 

Леонардо да Винчи започва да рисува "Мона Лиза" през 1503 година и не се разделя с портрета до смъртта си, разказва Минева. Американската журналистка Даян Хейлс прави дълбоко проучване на архивите, свързани с Джокондата, разхожда се из улиците и именията на Флоренция, за да сглоби парчетата от нейната биография. Хейлс проучва и живота на самия Да Винчи, живял в разцвета на Флоренция, по времето на Макиавели, фамилията Медичи, Чезаре Борджия, Вазари. Авторката открива, че след смъртта на художника портретът остава в ръцете на неговия сподвижник Салай, а после се изгубва за дълъг период от време. 

През 1857 година Луиджи Каламата прави първата прецизна гравюра на "Мона Лиза", която започва да се разпространява из Европа. Духовете са разбунени от лика на загадъчната жена. Невинна или изкусителка, весела, предизвикателна или безразлична – и до днес всеки зрител се опитва да разбере изражението на Джокондата. Един художник се самоубива заради усмивката ѝ. През 1911 година картината изчезва от лицето на земята за цели две години. От Лувъра я открадва Винченцо Перуджа с идеята да я върне в Италия. За целта крадецът се свързва с галерията "Уфици" и мистерията е разбулена, разказва Минева. 

"Мона Лиза" е безспорен шедьовър, който във времето придобива нови значения. Книгата на Даян Хейлс я поставя в широк, вълнуващ контекст и заслужава вниманието на читателите.

Повече по темата чуйте в звукови файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари

Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми. От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години..

публикувано на 10.07.24 в 17:25

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33