Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме 75-годишнината от създаването на НАТО

| обновено на 04.04.24 в 12:05
Подготовка за честване на годишнината на НАТО в Лондон, 3 април 2024 г.
Снимка: Ройтерс

На днешния ден отбелязваме 75-годишнината от създаването на НАТО. С подписването на Северноатлантическия договор от 12 държави-учредителки във Вашингтон тази организация е поставила началото на една от най-важните сили за мира и сигурността в света. Договорът, подписан от Белгия, Великобритания, Исландия, Италия, Канада, Люксембург, Норвегия, Португалия, Франция, Нидерландия и САЩ, влиза в сила на 24 август 1949 година.

В интервю за "Нашият ден" Борислав Банков, координатор на участието на Института за върхови постижения GATE в органа на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA), сподели вижданията си относно значението на НАТО като форум за размяна на добри практики и възможности в областта на иновациите.

Банков посочи, че НАТО се е превърнало и във форум за обсъждане и развитие на иновациите, като се фокусира върху технологиите с двойно предназначение, които могат да бъдат използвани както за военни, така и за граждански цели.

Той подчерта, че регионът на Черно море представлява интересен пример за потенциала на иновациите в отбраната и гражданския сектор. Иновации, разработени за наблюдение на флората и фауната в моретата, могат да помогнат на учените в борбата срещу климатичните промени, както и да идентифицират потенциални заплахи за сигурността.

DIANA, по думите на Банков, се стреми да създаде една екосистема, обединяваща учени, иноватори, предприемачи, експерти и инвеститори, с цел намиране на иновативни решения за технологичните предизвикателства пред Северноатлантическата общност.

Интервюираният също спомена, че DIANA редовно обновява своите приоритети, като в момента основният фокус е върху сигурния обмен на данни. Този подход на НАТО демонстрира ангажимента на организацията към съвременните технологии и иновации, които играят ключова роля в сигурността и стабилността на региона и света като цяло.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15