На днешния ден отбелязваме 75-годишнината от създаването на НАТО. С подписването на Северноатлантическия договор от 12 държави-учредителки във Вашингтон тази организация е поставила началото на една от най-важните сили за мира и сигурността в света. Договорът, подписан от Белгия, Великобритания, Исландия, Италия, Канада, Люксембург, Норвегия, Португалия, Франция, Нидерландия и САЩ, влиза в сила на 24 август 1949 година.
В интервю за "Нашият ден" Борислав Банков, координатор на участието на Института за върхови постижения GATE в органа на НАТО за стимулиране на иновациите в отбраната (DIANA), сподели вижданията си относно значението на НАТО като форум за размяна на добри практики и възможности в областта на иновациите.
Банков посочи, че НАТО се е превърнало и във форум за обсъждане и развитие на иновациите, като се фокусира върху технологиите с двойно предназначение, които могат да бъдат използвани както за военни, така и за граждански цели.
Той подчерта, че регионът на Черно море представлява интересен пример за потенциала на иновациите в отбраната и гражданския сектор. Иновации, разработени за наблюдение на флората и фауната в моретата, могат да помогнат на учените в борбата срещу климатичните промени, както и да идентифицират потенциални заплахи за сигурността.
DIANA, по думите на Банков, се стреми да създаде една екосистема, обединяваща учени, иноватори, предприемачи, експерти и инвеститори, с цел намиране на иновативни решения за технологичните предизвикателства пред Северноатлантическата общност.
Интервюираният също спомена, че DIANA редовно обновява своите приоритети, като в момента основният фокус е върху сигурния обмен на данни. Този подход на НАТО демонстрира ангажимента на организацията към съвременните технологии и иновации, които играят ключова роля в сигурността и стабилността на региона и света като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg