Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на психолога:

Психологията у нас – от 90-те години до днес

Росен Йорданов
Снимка: БГНЕС

През 1991 година студенти по психология от втори курс в Софийския университет решават да основат професионален празник на психолозите. Идеята е подкрепена и от други техни колеги. През 1995 година на 4 април е организирано първото официално честване на празника. В ресторант "Яйцето" се събират студенти и преподаватели и така традицията е започната. Създадено е и Сдружение на младите психолози в България.

В Деня на психолога в "Нашият ден" говори психологът Росен Йорданов – магистър по "Социална психология" в Софийския университет, бивш заместник-директор на Института по психология в МВР и един от най-известните специалисти по криминална психология у нас. Йорданов е професионалист с над 24-годишен опит като криминален психолог, индивидуален и групов психотерапевт, научен изследовател и анализатор, бизнес консултант и специалист по управление на персонала.

Гостът разказва: "През 1991 година БНР е първата медия, в която колегата Емилиян Крумов гласно заявява, че ние, студентите по психология, искаме да имаме празник. Това, което ни отличаваше като випуск може би, беше, че тази голяма промяна – социална и политическа – се отрази в кулоарите на Софийския университет. Мога да кажа, че много от моите колеги продължиха професионалния си път и си вадят хляба с психология."

В своята професионална практика Йорданов се е сблъсквал с най-тъмната страна на човешката природа. Той признава, че хуманизмът му е бил подлаган на изпитание, но вярва, че с позитивна нагласа пълноценният живот е възможен.

"Когато ние започнахме, професията на психолога нямаше много висок статут. Под психолог се разбираше човек, който говори в някаква лудница, или човек, който преподава психология в училище", разказва Йорданов за първите си стъпки в науката.

Психологът, като професионалист, има за цел да подпомага всички сфери в живота, винаги когато човек е изправен пред вземането на житейско решение. По думите на госта психологията не е свързана само с психичното здраве, а с намирането на изход в различни ситуации и предприемането на ходове – в социалната среда, в семейството, в работата.

Когато Йорданов постъпва на работа в МВР, в България все още няма криминална психология. Влиза в институцията с известни резерви, но бързо осъзнава, че се намира в интересна ситуация и започва да развива криминалната психология у нас. Йорданов е и един от първите хора, които показват каква може да е ролята на психолога в корпоративна среда – при вземането на фирмени решения, изготвянето на стратегии, назначаването на хора, управлението на служители. Според Йорданов вече в компаниите има по-голямо доверие към хората, завършили психология, открили са се повече позиции, но все още не е съвсем развито приложението на науката у нас.

Психологът разказва накратко как се е развила психологията до днес. Все още е проблем, че повечето специалисти се опитват да уловят общите тенденции, вместо да се фокусират върху индивидуалните личностни белези, смята той. 

Йорданов споделя и за своята практика по овладяване на критични инциденти. Това не е масово явление, но преди години е имало много кризисни случаи в София – заявки за самоубийства и разширени самоубийства.

Когато човек има проблем, страда от поредица неуспехи или лоши взаимоотношения с околните, е добре да потърси психологическа помощ, съветва Йорданов. Психолозите най-често работят с хора, които са психически здрави, но имат екзистенциални проблеми. Психологията би могла да упъти човек в собствената му същност, изградена от светлина и тъмнина – това е първата важна крачка към себеопознаването.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40