През 1991 година студенти по психология от втори курс в Софийския университет решават да основат професионален празник на психолозите. Идеята е подкрепена и от други техни колеги. През 1995 година на 4 април е организирано първото официално честване на празника. В ресторант "Яйцето" се събират студенти и преподаватели и така традицията е започната. Създадено е и Сдружение на младите психолози в България.
В Деня на психолога в "Нашият ден" говори психологът Росен Йорданов – магистър по "Социална психология" в Софийския университет, бивш заместник-директор на Института по психология в МВР и един от най-известните специалисти по криминална психология у нас. Йорданов е професионалист с над 24-годишен опит като криминален психолог, индивидуален и групов психотерапевт, научен изследовател и анализатор, бизнес консултант и специалист по управление на персонала.
Гостът разказва: "През 1991 година БНР е първата медия, в която колегата Емилиян Крумов гласно заявява, че ние, студентите по психология, искаме да имаме празник. Това, което ни отличаваше като випуск може би, беше, че тази голяма промяна – социална и политическа – се отрази в кулоарите на Софийския университет. Мога да кажа, че много от моите колеги продължиха професионалния си път и си вадят хляба с психология."
В своята професионална практика Йорданов се е сблъсквал с най-тъмната страна на човешката природа. Той признава, че хуманизмът му е бил подлаган на изпитание, но вярва, че с позитивна нагласа пълноценният живот е възможен.
"Когато ние започнахме, професията на психолога нямаше много висок статут. Под психолог се разбираше човек, който говори в някаква лудница, или човек, който преподава психология в училище", разказва Йорданов за първите си стъпки в науката.
Психологът, като професионалист, има за цел да подпомага всички сфери в живота, винаги когато човек е изправен пред вземането на житейско решение. По думите на госта психологията не е свързана само с психичното здраве, а с намирането на изход в различни ситуации и предприемането на ходове – в социалната среда, в семейството, в работата.
Когато Йорданов постъпва на работа в МВР, в България все още няма криминална психология. Влиза в институцията с известни резерви, но бързо осъзнава, че се намира в интересна ситуация и започва да развива криминалната психология у нас. Йорданов е и един от първите хора, които показват каква може да е ролята на психолога в корпоративна среда – при вземането на фирмени решения, изготвянето на стратегии, назначаването на хора, управлението на служители. Според Йорданов вече в компаниите има по-голямо доверие към хората, завършили психология, открили са се повече позиции, но все още не е съвсем развито приложението на науката у нас.
Психологът разказва накратко как се е развила психологията до днес. Все още е проблем, че повечето специалисти се опитват да уловят общите тенденции, вместо да се фокусират върху индивидуалните личностни белези, смята той.
Йорданов споделя и за своята практика по овладяване на критични инциденти. Това не е масово явление, но преди години е имало много кризисни случаи в София – заявки за самоубийства и разширени самоубийства.
Когато човек има проблем, страда от поредица неуспехи или лоши взаимоотношения с околните, е добре да потърси психологическа помощ, съветва Йорданов. Психолозите най-често работят с хора, които са психически здрави, но имат екзистенциални проблеми. Психологията би могла да упъти човек в собствената му същност, изградена от светлина и тъмнина – това е първата важна крачка към себеопознаването.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg