Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма "Рила" – 20 години френско-българско научно сътрудничество

Снимка: institutfrancais.bg

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" се проведе събитието "Програма Рила – 20 години френско-българско научно сътрудничество" – Анализ на въздействието и бъдещи перспективи. Организаторите от Френския институт в България, в партньорство с Фонд "Научни изследвания", представиха резултатите и научното въздействие на програмата за изминалите 20 години, а изследователи споделиха опита си с нея.

По време на събитието бяха обявени новостите в програма "Рила" за 2024 г. Най-сериозната промяна в програмата, е че от следващия конкурс тя става годишна. Това означава, че всяка година ще има конкурс за нови проекти и те ще са двугодишни. Новите покани за проекти ще бъдат обявени през май 2024 г. Програмата финансира проекти във всички научни области, в това число хуманитарни и социални науки.

Репортерът ни Теодора Церовска разговаря с проф. д-р Юрий Кълвачев, директор на Фонд "Научни изследвания", и с Арно Боберо, аташе по научното и университетското сътрудничество към Френския институт в България. Преводът е на Кристиана Стоицева.

Повече в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25

Рисунка на лодка с гребци насред каменна пустиня в Азербайджан

Когато тръгвате от Баку към Гобустан обикновената кола изведнъж се превръща в машина на времето. Пренасяте се в каменната ера. В историко-художествения резерват ще видите древни скални рисунки - петроглифи, ще се запознаете с бита на първобитни хора, с техните магически символи и тотеми, ще откриете послание на римляните и ще се любувате на неземни..

публикувано на 28.04.24 в 10:05