Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алжирският посланик Н.Пр. Месауд Мехила: В Сахара развиваме пустинния туризъм

9
Снимка: Магдалена Гигова

Когато ми се случи да посрещна 2024 година в град Джанет, в алжирската част на пустинята Сахара, си обещах да науча повече за тази страна и отношенията ѝ с България не само като турист. И да го споделя със слушателите на "Покана за пътуване". Обърнах се с молба за разговор към посланика на Алжир Н.Пр. Месауд Мехила и съм му благодарна, че той радушно прие. Помолих го най-напред да представи с няколко думи себе си и забележителната си дипломатическа кариера.

Н.Пр. Месауд Мехила, посланик на Алжир
После разговаряхме с г-н Мехила за родината му, която със своята площ от над 2 милиона кв. км е най-голямата държава в Африка и десета в света. Страната има изключително богата история. В древността е била население от либийски племена. По нейните земи са властвали финикийците, римляните, византийците, арабския халифат, османците…


Като запален пътешественик, естествено го запитах как вижда развитието на обмен на туристи между двете страни.
Природата и историята на Алжир за притегателни и създават незабравими спомени. Това научаваме от посланик Месауд Мехила. Не по-малко интригуваща е и местната музика. Сред алжирските музикални жанрове най-известен е раи, поп с народни мотиви, изпълняван от световни звезди като Халед и Хеб Мами.

С алжирския посланик се разхождаме виртуално из неговата родина, където има седем обекта, включени в съкровищницата на ЮНЕСКО. Един от тях е планинската верига Тасили Н’Аджер в Сахара. Изключително красив природен резерват със скални рисунки на хилади години. Ненапразно президентът на Алжир е дал насока да се развива пустинния туризъм.


С посланик Месауд Мехила се опитахме да обходим всички интересни за посещение места в родината му, но това е невъзможно не само в едно интервю, а може би в цял един живот. Но поне опитахме.


Снимки и видеото: Магдалена Гигова, БТА

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38