На последния ден от Панаира на книгата в Болоня в ефира на “Нашият ден“ разговаряме с Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга".
"Панаирът на книгата в Болоня е най-голямото изложение в света за детски книги, – споделя Алексиева. – Фокусът там е върху илюстрациите и върху това какво е бъдещето на детската книга, върху предизвикателствата, върху това как повече деца да четат и най-вече върху стойностната детска книга."
"Това са страшно много събития, посветени на бъдещето, на аудиоформатите, на достъпността на книгите, – добавя тя. – Мислим все повече за хората, които имат различни увреждания, но имат право на достъп до книги."
В този момент, освен щанда на България, в който Асоциация "Българска книга" участва единствено с каталозите на новите книги, има общо три български щанда, посочва Алексиева. "Единият е този, това за нас е особено важен момент, защото показва, че когато има подкрепа от Министерството на културата и Националния фонд "Култура", наистина може да се направи голям щанд, в който да бъдат изложени различни теми в детската литература."
"Особено важно за нас е да има широко представителство на всички издателства, които искат да представят своите произведения на щанда, – продължава тя. – Това е част от мисията на един национален щанд – по какъв начин ще се направи – дали ще бъде с колективен щанд, както щандовете на Полша, на Франция, това е въпрос на бъдеща концепция."
"Ние виждаме каква огромна роля играе държавата в устойчивостта на такива инициативи и в това да можем да представяме повече от българската култура, повече от българската литература, от българската илюстрация, – забелязва Алексиева. – Затова смятам, че това е една изключително важна стъпка в посоката, в която ние искаме."
"Изключително важно е това да бъде щанд, на който всеки български издател да се чувства добре дошъл, за да може спокойно да продава своите произведения в чужбина и да разпространява достиженията си навсякъде, – заключава тя. – Най-важният критерий е да бъде предоставен достъп на българските издатели, защото те са тези, които година след година инвестират на мускули в това да излизат хубави детски книги."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg