Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Париж показаха български килими на повече от век

| обновено на 19.04.24 в 09:18
4
Снимка: Евгени Иванов/Организатори на изложбата „История в цветове. 350 години българско килими

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с невероятни примери на българското килимарство.

Килимите, произведени в Чипровци, Котел и Пирот (българска територия до 1878 г.), представят не само майсторството на българските тъкачи, но и носят със себе си дълбоката история и красота на българската култура. Тази бутикова изложба, наречена "История в цветове. 350 години българско килимарство", представя редки екземпляри, изработени преди стотици години, които са впечатляващ пример за традиционното изкуство на страната.


Изложбата е не просто демонстрация на красотата на българските килими, но и възродителен момент за тази древна традиция. Организаторите се гордеят с това, че за първи път в чужбина ще бъдат представени 35 непоказвани до момента автентични килими от Чипровци, Котел и Пирот, които са неразделна част от българската идентичност.

В ефира на "Нашият ден" директорът на Българския културен институт в Париж Десислава Бинева споделя, че килимарството е нещо, което пази историята на времето. Тези килими, пазени от техните собственици и наследници, са отражение на богатата култура и традиции на българския народ. Те са повече от предмети за украса, те са свидетелство за българската идентичност и красота, които преживяват през вековете.


Според нея е жалко е, че в чужбина има твърде малко систематизирана информация на тази тема, казва тя и подчертава, че автентичните български килими са много интересни и ценени от колекционерите, "защото са много фино изработени с много хубав дизайн с чудесни багрила, които съхраняват цветовете и траят много време след това".  

Най-старият килим, който се показва в изложбата е от 1830 г., килим на почти два века. В предаването Бинева разказва, че  килимите са били част от домовете на хората преди много години, те са съхранени от техните наследници, а след това намерени и закупени. В момента се съхраняват с идеята да бъдат запазени още дълго напред. "Това е разказ за живите ни традиции. Според мен ще бъде много интересен за чужда публика", казва още Десислава Бинева.


Когато Бинева се запознава със собственика на колекцията Якоб ван Бейлен, той казва нещо много интересно: "Това, което е любопитно при вас на Изток, е, че вие имате запазени живи традиции, нещо, което на Запад вече почти няма". Според нея именно това е много силен капитал – "имаме какво да покажем и разкажем". 

Всички екземпляри, който се показват са част от колекцията на Якоб ван Бейлен. Той е Холандец по произход, който живее от много години в България. Бейлен е притежател на най-голямата частна колекция от над 900 автентични старинни килими.

Изложбата може да бъде разгледана от 18 април до 14 юни в Галерията на Българския културен институт в Париж.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Евгени Иванов/Организаторите на изложбата "История в цветове. 350 години българско килимарство"/
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10