Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост.
"Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той е познат на българските читатели като автор на книгата "Гневът на самодивите", която преди няколко години беше номинирана за Европейска награда за литература. Повод за срещата с Бануши в "Артефир" е предстоящата българска премиера на романа "Недовършена симфония", разказващ за съдбата на дисидента Адриан Мара.
Разговорът в ефир превежда доц. Екатерина Търпоманова – преводач на творчеството на Бануши от албански на български език.
По думите на писателя призраците на тоталитаризма и диктатурата не са ни напуснали. В Албания те са надигнали глава и спъват страната по пътя на европейската интеграция. Тоталитаризъм е имало не само в социалистическите страни, но и на места в Западна Европа – Италия, Испания, дори Германия с фашизма, заявява Бануши, който не дели диктатурата на подвидове, а я възприема като общозначимо зло.
Бануши разказва, че персонажът Адриан Мара е представител на едно поколение албански композитори и интелектуалци, което няма възможността нито да учи на Запад, нито в страните от Източния блок. Тези музиканти остават заключени и потиснати в собствената си страна, където биват преследвани заради своите лични избори и стремежи.
Писателят споделя в "Артефир", че има любим писател – това е албанският автор Петро Марко – изкусен разказвач на истории и приятел на бащата на Бануши. Творчеството на Габриел Гарсия Маркес и магическият реализъм също служат като образци и вдъхновение за писателя.
За заглавието "Недовършена симфония" Бануши казва: "Човек може всякакви неща да нарече симфония, всякакви дела да извърши, да построи сграда, да напише музикално произведение, но тук прилагателното "недовършена" е най-важното, защото това дело е останало такова."
Григор Бануши представи книгата "Недовършена симфония" пред българските читатели в Софийския университет "Св. Кл. Охридски".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg