Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерия "Леседра" отбелязва своята 33-годишнина

Изложбата представя произведения, създадени преди 25 години от едни от най-знаковите български художници

Снимка: Галерия Леседра

Днес (22 април) галерия "Леседра" открива изложба по повод своята 33-та годишнина. Изложбата представя произведения, създадени преди 25 години от едни от най-знаковите български художници – Петър Дочев, Христо Стефанов, Ганчо Карабаджиев, Димитър Лалев, Любен Зидаров, Ангел Василев, Тома Трифоновски, Димитър Угринов, Генчо Денчев, Васил Карадимов.  

Галеристът Георги Колев разказва в "Нашият ден", че през годините галерия "Леседра" е утвърдила сериозни взаимоотношения с много художници. Преди 25 години, по повод 7-годишнината на галерията, Колев организира пленер, в който вземат участие много от имената в настоящата експозиция. Една 33-годишна галерия си има своята история, затова в изложбата е включен и архивен снимков материал. По думите на Колев, когато едно произведение има своята история, то придобива друга стойност.

Важна част от работата на Колев, като галерист и теоретик, е представянето на българската графика и проследяването на нейното развитие през годините. Колев разказва, че в разговори с художниците Михаил Петков и Румен Скорчев става ясно как западното влияние успява да се прокрадне като измерение в творчество на българските художници по време на социализма. Това е възможно благодарение на участието на наши артисти в международни биеналета и триеналета, където те имат пряк досег до работата на свои колеги от целия свят. 

В изложбата са включени и произведения на редица български графици, участвали в международни проекти на "Леседра". 

Колев си припомня и първите години на галерия "Леседра", когато тя е предпочитано пространство от така наречения "ъндърграунд". Своите артистични експерименти там правят артисти като Албена Михайлова, Недко Солаков и Лъчезар Бояджиев.

Изложбата може да бъде видяна до 23 май.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00