Днес ще бъде връчена престижната награда "Рицар на книгата". Асоциация "Българска книга" организира церемонията всяка година на Световния ден на книгата и авторското право 23 април. Това е кулминацията на ежегодната кампания "Походът на книгите", която за 13-а поредна година има за цел да превърне четенето сред подрастващите в полезен и неразделим от ежедневието им навик.
Тази година наградите се присъждат за изключителни заслуги в областта на книгите и четенето за изминалата 2023 г. и включват четири категории, а номинираните са изявени учители, журналисти, писатели, преводачи, създатели на онлайн платформи, както и цели библиотеки и учебни заведения.
Категория „Учител/училище“ включва следните номинирани: Евгений Черепов, учител, Красимира Цонева от СУ „Бачо Киро“ в град Летница и СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен.
Категория "Библиотека/библиотекар" също съдържа впечатляващи номинации: Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Университетската библиотека на Университета за национално и световно стопанство и Pегионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.
В категория "Mедия/журналист" са включени: онлайн платформата за четене "Книговище", журналистът Георги Милков, сценаристът и журналист Димитър Стоянович, журналистът и литературен критик Младен Влашки и Евгения Чаушева от "Актуално".
В категория "Общественик" са номинирани писателят Георги Господинов и Анджела Родел, преводач на книгата "Времеубежище" и създателят на онлайн платформата "Как се пише?" Павлина Върбанова.
С Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга", за наградата "Рицар на книгата" и предизвикателствата пред българските издатели, автори и търговци на книги в Световния ден на книгата и авторското право разговаря Велин Манов.
Снимка – БНР и Асоциация "Българска книга"
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg