Певецът и радиоводещ Филип Синапов, с който "Terra Култура" среща своите слушатели, е човек, осъзнал мисията на живота си в ранна възраст. Младият музикант е посветил ежедневието си на това да съхранява първообраза и целостта на фолклорното ни наследство.
Вероятно всеки ден се разминаваме с хора, които не знаят значението на думи като "долап", "нощви", "хамбар". А колко често се замисляме, че, за да има хляб, първо трябва да бъде посято и отгледано зърно, а накрая да бъде запалена пещ. Миналата година Синапов създава едно място, което разкрива целия фолклорен процес, в неговата същност, в битовите дейности и родовата памет за българския традиционен свят. Това място е интерактивният фолклорен музей "Гърнатскине конаци".
Синапов запознава децата и възрастните посетители на музея не само с народната музика, но и с традиционните български занаяти, бит и обичаи. През изминалата година фолклорната къща "Гърнатскине конаци" се е радвала на голям интерес.
За съжаление, по думите на Синапов, инициативата му не среща помощ от никъде – нито от държавата, нито от европейските фондове, нито от частния сектор. Причината е, че създаването на музей е недоходоносна дейност в очите на потенциалните спонсори. Досега Синапов е разчитал само на своите лични усилия, защото вярва, че за една духовна мисия са нужни най-вече принципи, упование и кураж.
"Ако някой почувства потребност от направеното, ако прецени, че в това има смисъл и протегне ръка, ще бъда благодарен до края на живота си", казва гостът и отправя покана към слушателите да посетят фолклорния музей, който се намира само на 5 км от градовете Кърджали и Момчилград.
Синапов завършва разговора с думите:
"В събота заедно с мои ученици от най-голямото училище в Южна България СУ "Петко Рачов Славейков" направихме цялостна възстановка на обредите за Лазаровден. По време на крайния си обред "кумичене" лазарките наричаха: "Здраве на себе си, здраве на семейството и на всички хора по света" – това е и моето пожелание."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg