На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР).
Една от ключовите фигури в тази област у нас е Мария Кацарова, експерт по здраве и безопасност при работа. С над 15 години опит в областта, тя представя в рубриката Lege Artis важни наблюдения и предизвикателства пред българската работна среда.
Кацарова разкрива, че в първото тримесечие на 2024 година се наблюдава увеличение на трудовите злополуки в сравнение с предходната година.
Според нея българското законодателство в областта на здравето и безопасността при работа се характеризира със строгост и добри практики, но Кацарова подчертава важността на активното участие и сътрудничеството както от страна на работодателите, така и от страна на работниците. Тя отбелязва, че често работниците се опитват да пренебрегнат някои правила, което показва, че процесът на осигуряване на безопасност на работното място е двустранен.
Според експерта много от наредбите за безопасност на труда са остарели и изискват обновяване, включително и наредбата за провеждане на инструктажи. Тя коментира и посланието на Международната организация на труда относно осигуряването на безопасност и здраве при работа в променящия се климат, отбелязвайки, че в това отношение България е на заден план, но същевременно има напредък в нормативната уредба за околната среда.
За успешното справяне с предизвикателствата в областта на безопасността и здравето при работа, Кацарова подчертава важността на двустранния диалог между работниците и работодателите. Комитетите по условия на труд представляват платформа за този диалог, като важно е участието и проактивността на всички страни.
В заключение, въпреки че се сблъскваме със сериозни предизвикателства, е ясно, че сътрудничеството и проактивността са ключови за осигуряване на безопасно и здравословно работно място за всички работници.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg