Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: БНР

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и развитието си във времето моите ученици ме карат да се замислям за онези проблеми, които иначе в ежедневието трудно можем да забележим. Поколенията се променят, а с тях се променяме и ние – по този начин Времето ни принуждава да вървим напред. Но пък какво по-хубаво от това да видиш свой ученик като водач на група в някой световен оркестър, например? Всичко това ме стимулира да продължавам – то е двигателят, който ме кара да искам още и още, но не само от младите колеги, а и от самия себе си!"

Това не е първата ни среща със Станислав Почекански – той ни гостува и през 2021-а, в най-мрачните времена около пандемията от коронавирус. Но водени от принципа на Хераклит "Човек никога не стъпва два пъти в една и съща река, защото това не е същата река, и той не е същият човек", след тригодишно прекъсване отново го поканихме в студиото на "Предаване без име" и установихме, че действително за тези три години страшно много неща са се променили – не само в обществото и в ситуацията около нас, но и в живота и професионалната дейност на г-н Почекански. Кои са те, можете да научите, ако ни слушате в двете поредни издания на "Предаване без име" – на 18 и 25 май от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".

Част от изключително интересния разговор ви предлагаме в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34