Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

Снимка: pravoslavenhram.com

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника.

Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението на св. император Константин I Велики християните най-после получават правото да изповядват своята вяра и да проповядват словото Божие.

Императорът се възкачва на престола на Западната римска империя през 306 година, като управлението му се слави с любов, кротост и мъдрост. Християните в рамките на неговата империя се радват на благоденствие, докато техните братя по вяра в Италия страдат, угнетени от Цезаря Максенций. Константин повежда битка срещу насилника, в която става победител, воден от знамение. Пред портите на Рим императорът вижда в небето сияещ кръст и побѐден надпис. Преди битката военачалникът заръчва да бъде направено знаме, приличащо на кръст, както и да бъдат изобразени кръстове на бойните снаряжения на войниците. На триумфалните врати на града, построени в чест на св. император Константин, е написано, че битката е спечелена с Божията помощ.

През 324 година Константин I Велики става пълновластен владетел на цялата Римска империя, в рамките на която християните се ползват от владетелското покровителство. Императорът се покръства и спомага разпространението на християнската вяра.

Св. император Константин е инициатор на създаването на Миланския едикт, който през 313 година дава възможност на християните да изповядват своята вяра свободно. По времето на неговото управление е свикан и Първият вселенски събор в Никея, който осъжда арианската ерес и утвърждава първата част от Символа на вярата.

По заръка на св. император Константин започва строежът на храмове в Константинопол и Йерусалим. При разкопките на Голгота царица Елена открива Животворящия Кръст Господен.

Св. император Константин I Велики е първият държавен глава, осъзнал нуждата от свобода на вероизповеданието. Съветван да изгони от Рим еретиците, той отвръща, че не насила трябва да се пристъпва към християнската религия и всеки трябва необезпокояван да изповядва своята вяра.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03