Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков, директор на Първа английска езикова гимназия.
По думите на Чакмаков учителството е вътрешно усещане и потребност. Гостът споделя, че още в най-ранна детска възраст започва да мечтае за учителската професия. Чакмаков завършва право, по съвет на своите родители, и днес не съжалява за това житейско отклонение. Желанието да преподава все пак се оказва по-силно и младият учител преминава през различни етапи на професионалното си развитие, като вече от една година е директор на Първа английска гимназия.
"Смятам, че всяко едно училище може да бъде елитно – това зависи от учителите и от родителите, които да подкрепят процеса и да покажат на децата, че знанието е най-ценно в живота", заявява Чакмаков и дава за пример възрожденската епоха, когато заможните семейства насърчават образованието на своите деца, като ги изпращат в чужбина. Тези деца се завръщат като образовани и завършени личности, които оставят своя културен и обществен отпечатък в България.
Образованието води към прогрес, но в днешно време идеалите са променени – не е модерно да си знаещ и можещ, по думите на Чакмаков. Учителят изтъква, че съвременните деца имат голям потенциал и нови перспективи пред себе си. Много подрастващи още в предучилищна възраст овладяват чужд език, заради достъпа си до игри и филми.
Като директор на елитно училище Чакмаков наблюдава учениците от различни възрасти всеки ден. В предгимназиалните класове децата са по-прилежни и ентусиазирани в образователния процес, смята Чакмаов. За съжаление в гимназията сякаш духът от бутилката бива изпуснат и поведението и мотивацията на учениците се влошават – добрите стават свръхдобри, но по-слабите драстично изостават, по думите на госта.
Според Чакмаков българската образователна система обръща детайлно внимание на безсмислени неща. "Ученикът трябва да излезе от училище функционално грамотен, да разбира какво му се говори и какво чете", заявява учителят и акцентира върху необходимостта от реални реформи в тази посока. Чакмаков изразява мнението, че в сферата на образованието прибавената стойност и резултатите от реформите се проличават след години, затова трябва да се действа с по-голям размах, а не на парче. Минало е достатъчно време от въвеждането на образователните реформи през 2016 година и хората, работили на терен в институциите и училищата, виждат слабите места и грешките в системата, смята Чакмаков. Според госта не е задължително винаги да се съизмерваме със свръхразвитите страни от Западна Европа. По-добре е да взимаме добри примери и практики от съседните балкански страни и от тези в Централна Европа, където манталитетът, ценностите и начините на възприятие са сходни с нашите. Чакмаков обръща внимание, че ниските резултати на страната ни от тестовете PISA се дължат именно на факта, че въпросите са базирани на чужда образователна система и метод на оценяване.
Александър Чакмаков завършва разговора с думите: "Утре е 24 май. Винаги се организира шествие на училищата, което тръгва от Президентството и стига до Народната библиотека. Нека всеки, който има време и желание да дойде, да доведе децата си, защото това е най-красивият български празник, с който трябва да сме изключително горди. Да не забравяме на димите на Вазов, че и ние сме дали нещо на света."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg