Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади изследователи

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

Снимка: Ани Костова

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-ти клас благодарение на преподавателя си Борис Толев за запалих по химията, а от 10-ти започнах активно да участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за любопитните" Виктор Лилов. В Китай, сподели той, създадохме много приятелства  и се запознахме с много интелигентни хора от цял свят.

През последните три години българският отбор по химия е с много успехи, като трима от отбора сме от един випуск, с един и същ преподавател, вероятно и той е допринесъл за това, сподели Виктор. Един от хората, които ни подготвя в 11-ти клас е Евгени Стателов, който е също златен медалист, уточни младежът.

"Менделеевата олимпиада е едно от най-тежките състезания в областта на химията в света, тъй като има три части – две теоретични и една практическа. Освен много добро логическо мислене се изискват и широки познания по химия, за да се представи добре един участник", сподели в предаването Виктор Лилов. Успехите ми от миналата година, ми помогнаха за приема ми в Тринити колидж - Кеймбридж, където ще се занимавам с органична химия, разказа младежът.

Виктор Лилов заедно със съотборника си Преслав Георгиев в момента водят школа по състезателна химия и помагат на учениците в подготовката им по химия.

Цялото интервю на Ани Костова с Виктор Лилов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05