Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Николов: Община Бургас се управлява с любов, екип и доверие

| обновено на 06.06.24 в 10:55
Димитър Николов (вляво)
Снимка: БНР

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" в Бургас гостува кметът на града Димитър Николов. Той споделя за предизвикателствата и приоритетите в управлението на Общината и подчертава значението на усилията и сътрудничеството в постигането на успехи.

"Такава община се управлява с любов, с екип и с доверие, с много усилия, със скъсани нерви и много усмивки“, казва кметът Николов. Той отбелязва, че проблемите в големите градове в България са общи в повече от 50% и имат ясни обвързаности. "Най-важното е да накараме хората да повярват, че могат да помогнат със своите усилия, градът, в който живеят, да бъде по-добро място за живеене“, добавя Николов.

Кметът посочва, че приоритетите му са многопластови. На първо място е демографията, която е и общонационална тема. "В момента изграждаме може би най-модерната детска болница в Югоизточна България, която ще бъде готова следващата година. Работим усилено по доставките на най-съвременно оборудване", споделя Николов.

Той акцентира и върху темите, свързани с образованието, опазването на околната среда и пътната инфраструктура. "Стремим се да осигурим най-добри условия не само в материалната част на образованието, но и в адаптиране на съвременните форми на образование. Също така се грижим за опазването на околната среда, защото хората имат все по-високи претенции за това как и къде живеят“, допълва кметът. По отношение на пътната инфраструктура, той отбелязва, че целта е да се намали времетраенето на придвижване.

Димитър Николов съобщава, че броят на студентите във филиала на Националната художествена академия (НХА) в Бургас е по-голям от очакваното и се подготвя разкриването на нови специалности. "Амбицията ни е съвсем скоро да започнем да изграждаме малко студентско градче", разкрива той. 

Кметът обявява откриването на Първия Черноморски литературен фестивал с участието на повече от 50 писатели, издатели, преводачи и литературни агенти от петте Черноморски държави – Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България.

На въпрос за литературните си предпочитания, Николов споделя, че му е трудно да определи категорично какви автори обича да чете. В момента е приключил книгата "От змей злато" на Любомир Калудов и отбелязва, че историческите теми са интересни за него, особено когато са свързани с нашите земи. Кметът разкрива, че е започнал да чете "Заветите" на Маргарит Атууд.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15