"Семейно радио" излъчва директно от сцената в кино "Кабана" на фестивала в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов. Участват негови ученици, деца и тийнейджъри от артателиетата, родители и представители на институциите.
В продължение на три поредни дни от 11:00 до 15:00 ч. на сцената на Кино "Кабана" се провеждат артработилници за деца и тийнейджъри. Родителите могат да присъстват и да доведат децата си по всяко време с вход свободен, и да останат, за да споделят емоцията от преживяването.
Димитър Еленов, който напусна този свят преди три години, беше човек с безупречна актьорска репутация и висок морал. Ето защо, по думите на Еленова, учениците му си поставят целта да съхранят паметта му и да продължат мисията му за възпитание чрез изкуство.
Ето какво каза на откриването Розита Еленова, директор на фондация "Димитър Еленов, в откритото студио на програма "Христо Ботев":
"Откривам третия пореден артфестивал "Workshop Еленов‘24". Този фестивал е с мисия. Мисията му е тези млади обитатели на дигиталната сфера да не са просто зрители в театър на света, а да са главни герои с усет към социална отговорност. Няма да ви изненадам с информацията, че мнозинството от младите българи не ходи на театър, изложби, концерти, даже на кино... По-страшното е, че не пеят, не рисуват, не пишат. Изкуството е претопено от индустрията на развлеченията.
А точно чрез изкуството децата ни се учат да мислят извън стандартните рамки, да намират оригинални решения на сложни проблеми. Изкуството ни представя мощен обектив, през който да изследваме човешкото състояние и ни дава по-дълбоко осъзнаване на нашите емоции, страхове и желания. Чрез изкуството можем да се изправим срещу трудни истини за себе си и света около нас и да бъдем отворени към нови идеи. Животът без изкуство може да доведе до емоционално-интелигентна стагнация. Липсата на културни занимания ограничава нашата способност да разбираме себе си и другите."
Чуйте повече от звуковия файл.Министърът на културата Найден Тодоров заяви в предаването "Семейно радио":
"Имаме една голяма драма в нашето време – агресията в обществото ни. Онова, което ни пречи да вървим напред. Изкуството учи децата на няколко неща – да си по-добър или по-лош не е критерий, критерият е това ми харесва/това не ми харесва, оценяването не върви в изкуството;
В изкуството лошо няма – има това, което ни влияе/не ни влияе. Изкуството ни учи да работим един с друг, да имаме комуникация – всичко онова, което в днешното общество е загубено. Цялата тази агресия съществува не защото хората са лоши, а защото са се отучили да комуникират един с друг.
Изкуството учи на това, че всеки един е важен и всеки един зависи от другите."
Чуйте повече от звуковия файл.
Три невероятни дами са свързани с мисията и светогледа на Димитър Еленов. Това са Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева и Йоанна Темелкова.
Деляна Хаджиянкова: "През последните години мисията да възпитаваш децата през изкуството става все по-трудна. Една игра в театъра за детето е някакъв мъничък социален експеримент. Когато то минава през тази зададена игра/задача, цялата му природа възпитава и правила, и свобода, и готовност да реагира в живота си по-лесно и с повече чувство за хумор. Надеждата тук е голяма, защото днес виждаме много събрани деца."
Светлана Янчева: "Аз се надявам тази инициатива да продължи във времето и да се разраства все повече, защото наистина има смисъл. Смятам, че при изграждането си една личност трябва обезателно да се докосне до изкуството, независимо дали това ще продължи в бъдеще. Това по някакъв начин ще даде на детето някаква друга гледна точка към живота. Това е и в памет на Димитър Еленов – наш учител. Аз съм това, което съм, благодарение на него."
Йоанна Темелкова: "Този фестивал ме вълнува и се радвам, че го има. Поздравявам Розита за търпението и страстта, с които прави този важен фестивал. Мисля, че няма човек, който да се занимава с изкуство и да е лош човек. Освен това талантът има нужда от свобода. Това бяха ценните неща, които Димитър Еленов даваше на децата в студиата – да се развиеш, да откриваш."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – "Workshop Еленов‘24" и БНР
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg