Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

| обновено на 05.07.24 в 09:18 | Коментар
Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина.

Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София. Влизайки в автобуса, тя отива при шофьора, който също така продава билети, за да купи три билета. Шофьорът я пита колко е голямо детето им, и когато Светла отговаря, че детето е достатъчно голямо, за да пътува с пълен билет, той проявява интерес към тяхното пътуване - къде ще летят, колко време са прекарали в Гърция и кога ще се върнат. След този разговор, шофьорът ѝ дава два билета вместо три и казва да купи на детето лимонада на летището от негово име.

Светла забелязва, че всеки пътник, който влиза в кабинката на шофьора, излиза усмихнат. Шофьорът е мил, говори непринудено с всички и често черпи лимонада. Този жест изглежда симпатичен, но всъщност лимонадите се заплащат от организацията за градски транспорт в Атина. Светла размишлява, че тази ситуация е позната от реалността в България и че подобни случки говорят за отношението на гърците и българите към техните държави. Според нея е вероятно шофьорът да не е съгласен с политиката на гръцката държава към семействата с деца и чрез този личен жест се опитва да се бори с несправедливостта. В същото време, тя отбелязва, че подобни епизоди са малко вероятни в северните или западните държави, където хората са по-лоялни към своите страни и политиката на правителството. 

Чуйте разгвора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50