Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

Къща-музей "Кирково училище" в Хасково посреща дарен гипсов портрет на певеца

Аспарух Лешников
Снимка: Уикипедия

"Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други."

Аспарух Лешников, 1975 г.

Днес къща-музей "Кирково училище" в Хасково отбелязва 127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари. Има много спорове за точната рождена дата, но самият Аспарух Лешников посочва 16 юли. 

Към скромната експозиция с оцелели вещи на знаменития певец ще бъде добавена негов релефен портрет в профил, изпълнен в гипс, изработен от Йордан Гаврилов и дарена от Ясен Сливенски

Д-р Веселина Узунова, която подготвя биографична книга за Лешников, разказва в "Нашият ден" за днешното честване, както и за обгърнатия в митове живот на музиканта.

Новопристигналото дарение е важно, тъй като няма почти никакви  материални следи от живота на Лешников. Неговият дом е бомбардиран през 1944 година и всичките му вещи биват унищожени, разказва д-р Узунова. В музея "Кирково училище" могат да бъдат видени сакото и очилата за астигматизъм на Ари. Днешното събитие, което включва музика, изпълнена от Ари, както и документален филм, е организирано от Регионалния исторически музей. 

По думите на изследователя съществуват твърде много митове за певеца и образът му е нереалистичен. Не е бил любимец на Хитлер, най-малкото защото жена му е била англичанка, изтъква д-р Узунова. Аспарух Лешников е носител на новото време, на джазовата музика, на модерния танц, който се появява 20-те и 30-те години на ХХ век. Със страхотния си глас и артистично поведение е бил любимец на публиката и тук, и в Европа, а жените са го преследвали.

Тази блестяща кариера приключва през 1939 година, когато Аспарух Лешников се прибира в България с надеждата след войната да се завърне в Германия, разказва д-р Узунова. За съжаление негов недоброжелателен колега го предава на комисията по денацификация и това клеймо белязва съдбата му. 

Д-р Узунова споделя, че работата върху биографичната книга е трудна заради множеството съмнителни факти, които битуват в обществената представа за Аспарух Лешников - Ари. За щастие внучката на певеца е осигурила на авторката достъп до архивния фонд на семейството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44