Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Снимка: Хор "Родна песен"

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин, където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с Красимира Коларова, художествен ръководител на хора вече 45 години.

Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище. Дейността привлича тогавашната интелигенция на града – нещо, което не се е променило и до днес, по думите на диригент Коларова.

Още преди 30 години хорът започва да изгражда културните си връзки с Китай, когато осъществява първото си турне там. След това е основано сдружението "Приятели на Китай", което започва да развива многоспектърна дейност, разказва Коларова. Членовете на сдружението организират изложби, прожекции, концерти, както и събития, свързани с традиционната китайска медицина.

Хорът "Родна песен" развива своя китайски репертоар с помощта на посолството на Република Китай и Института "Конфуций". В Търговище педагози от Китай идват да преподават китайски в училищата и помагат на хористите с преодоляването на йероглифното писмо.

На предстоящия фестивал хорът ще се яви със седем китайски произведения, а в конкурсната програма ще участва с българска хорова музика, заявява Коларова.

Целия разговор, както и откъс от "Балада за Великата китайска стена" –  чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55