Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Снимка: Хор "Родна песен"

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин, където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с Красимира Коларова, художествен ръководител на хора вече 45 години.

Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище. Дейността привлича тогавашната интелигенция на града – нещо, което не се е променило и до днес, по думите на диригент Коларова.

Още преди 30 години хорът започва да изгражда културните си връзки с Китай, когато осъществява първото си турне там. След това е основано сдружението "Приятели на Китай", което започва да развива многоспектърна дейност, разказва Коларова. Членовете на сдружението организират изложби, прожекции, концерти, както и събития, свързани с традиционната китайска медицина.

Хорът "Родна песен" развива своя китайски репертоар с помощта на посолството на Република Китай и Института "Конфуций". В Търговище педагози от Китай идват да преподават китайски в училищата и помагат на хористите с преодоляването на йероглифното писмо.

На предстоящия фестивал хорът ще се яви със седем китайски произведения, а в конкурсната програма ще участва с българска хорова музика, заявява Коларова.

Целия разговор, както и откъс от "Балада за Великата китайска стена" –  чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Георгиев

"Заговорът на мъртвите" – нова мемоарна книга на Марин Георгиев

"От 80-те години на миналия век, когато започнах мемоарите си, до днес са изтекли четири десетилетия, в които се опитвам да побера шест. С всяко от тях растеше и възможността което е било , да бъде казано както е било  – нещо, от което се боим. Позволих си да го направя както предците ни, които наистина са били свободни хора и в свободно, и в..

публикувано на 17.07.24 в 12:10

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool. Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как..

публикувано на 17.07.24 в 11:30

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15
Участници в творческия терминал България-Израел

Творчески терминал България-Израел се проведе в София

Българският културен център в столицата стана домакин на арт събитието "Творчески терминал България-Израел, 2024". Съорганизатори бяха Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, Съюзът на българските писатели, Общество "Димчо Дебелянов" и Българският културен център. Присъстваха автори от чужбина и страната, както и..

публикувано на 17.07.24 в 09:37
Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. вмчца Марина, закрилница на Южното Черноморие. В днешния ден Созопол , покровителстван от Светата великомъченица, празнува своя официален празник. В "Нашият ден" кметът Тихомир Янакиев говори за древната и съвременна гордост на града. Историческите изследвания сочат, че Созопол е сред най-старите живи градове..

публикувано на 17.07.24 в 09:13