Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръстоносните походи – реалност и митове

Снимка: Wikimedia

Няколко века продължават опитите на западното рицарство да освободи Божи гроб. Това е продължителна тема за летописци и странстващи певци, за историци, писатели, кинематографисти и философи. Истината е, че романтиката в този разказ е примесена с истории на стряскащи зверства и жестокости. Част от походите минават през българска територия – тук са освен историята на Балдуин, още историите на Сигизмунд и Владислав Варненчик.

Говорим за тези занимателни и поучителни до днес сюжети, за тайните и мистификациите около тях с историците професор Александър Николов, и доцентите Владислав Иванов и Калин Йорданов от Института по балканистика и център по тракология към БАН. Професор Николов разказва за битката при Никопол на Сигизмунд, където загива цветът на западното рицарство през 1393 г, а нашият цар Срацимир е отведен в плен. Разказва и за битката при Варна, в която губи животът си младият полски крал Владислав. Калин Йорданов се спира върху въпроса за ритуалистиката, мощите и сакралните предмети: обект на поклонение, но и примамлив трофей от походите на кръстоносците. Владислав Иванов разказва за последствията от кръстоносните походи в българските земи, и акцентира върху особеното участие на рицарите-йоанити в тях.

Участниците в разговора разсъждават за военната конвергенция – неизбежна при толкова войни, за културното проникване и за проекциите на тези важни средновековни събития и в съвременността.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10