България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон.
Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство.
Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в Парижката консерватория. Момичето е убедено, че иска да се занимава с музика и занапред. Нейният по-малък брат, Дейв-Стивън, обича да рисува, да пише поезия и да се занимава с информатика.
За Ан-Мишел България е език, приятели, семейство и път към бъдещето. В представите на Дейв усмивката на неговата баба олицетворява обичта към България. Децата прекарват летата тук, където твърдят, че се чувстват по-уютно.
Тяхната майка споделя, че у дома разговарят предимно на български език, за да не изгубят връзката със своите корени. Тази връзка е важна за тях, тъй като кръвта във вените им е наполовина българска, заявява Пламена.
В предаването прозвучава откъс от третата част на "Патетична" соната № 8 опус 13 от Лудвиг ван Бетовен в изпълнение на 14-годишната Ан-Мишел.
Чуваме и стихотворението "Какво ме връща в теб родино?", с което 11-годишният Дейв-Стивън спечелва голямата награда на литературния конкурс "Стефан Гечев", организиран от Изпълнителната агенция на българите в чужбина.
В края на разговора Пламена цитира следната китайска мъдрост: "Добрите родители дават на децата си корени и криле. Корени, за да знаят къде е домът им, и криле, за да летят надалеч и да направят това, на което са били научени."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg