"Какво мога да кажа за политиците и карикатурата ли – правил съм две самостоятелни изложби в Народното събрание, през 1991 – с политически шаржове и карикатури. Тогава това беше нещо ново, целият парламент се беше струпал на откриването на тази изложба, имаше коментари и доста интересно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров-Валекс – секретар на Секция "Карикатура" в СБХ.
Хиперболата и сатирата, според него, са в основата на добрата карикатура. Те именно позволяват на карикатурата да казва това, което с думи не е много етично и възпитано. Те ѝ позволяват и да каже онова, което си мислят хиляди, без да го споделят с другите. Всъщност карикатурата и вид провокация към хората, споделя карикатуристът.
През последните години много се промениха условията и възможностите за работа у нас на колегите карикатуристи, сподели в предаването "Следобед за любопитните" Валери Александров. В международен план обаче се появиха нови интересни конкурси, като в диктаторските държави, според него, първи са се усетили и започнали да използват силата на карикатурата. Това, както сподели Валери Александров, дало възможност и на българските автори да се представят и докажат професионализма си.
Поради променените условия за работа, както и липсата на подкрепа от държава и институции, бъдещето на българския карикатурист ще бъде трудно, твърди Валери Александров-Валекс. Интересът към работата на карикатуристите трябва да се формира сред младите, но някой трябва да ги увлече и да се занимава с тях, уточнява авторът. През последните години на всяка изложба на карикатуристите той отделя място и за младите таланти, като се стимулира работата на ученици от България и българчета от чужбина. Да рисуваш, не само карикатури, споделя той, може да бъде и хоби, а това след години ще стимулира мозъчната ти дейност.
В началото на септември група от осем български карикатуристи и техни колеги от чужбина ще участват в Хасково в "Кауня", където се организира изложба на карикатури, а по-късно всеки един от участниците рисува гражданите. Там всички посетители могат да разгледат и Паметника за завистта.
За направеното през годината и предстоящите събития подробности от разговора на Ани Костова с Валери Александров-Валекс от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg