Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство
Снимка: Оля Стоянова

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на древногръцки богове и герои, ловни сцени, птици, цветя и геометрични фигури. Турското име на музея е Музей на мозайките "Халеплибахче" по името на местността, където е разположен. Както подсказва името, някога тук, преди да се разкрият богатите мозайки, е имало градини с плодни дръвчета, които дават името на целия квартал в град Шанлъурфа.

Днес Музеят на мозайките се намира под огромен купол, където са изложени мозайки, експонирани на мястото, открити по време на археологически проучвания в периода 2007 – 2009 г. Но също така в музея могат да се видят и мозайки, открити в други части на провинция Шанлъурфа. Музеят се намира в непосредствена близост до Археологическия музей в град Шанлъурфа, който заслужава отделен разказ. Въобще турската провинция Шанлъурфа днес е известна в цял свят с многобройни археологически находки, включително и със светилищата Гьобекли тепе и Карахан тепе, които също се намират в района.

За да разгледат всички мозайки, посетителите вървят върху повдигнати стъклени платформи над изображенията. Разходка, която позволява да се види всеки един детайл, да се разгледа всеки надпис, да се насладим на цветовете и израженията на човешките лица.

Изображение на амазонка в Музея на мозайките в град ШанлъурфаНай-старата мозайка е изображение на Орфей от 2 век от н.е. В центъра на композицията е Орфей, свирещ на лира, заобиколен от диви и питомни животни, които го слушат в захлас. Но безспорно емблема на този музей са изображенията на амазонките – ловни сцени от 5-ти или 6-ти век от н.е. Тук могат да се видят две женски фигури, яхнали коне, които препускат в преследване на лъв, вълк и леопард.

Композицията е разположена в секцията „Вила на амазонките“ на музея, а специалистите обясняват, че тези мозайките са особено ценни, защото са направени от 4 мм камъчета от река Ефрат. Това всъщност са единствените мозайки, изобразяващи жените войни, разказва туристическият водач Олга Толкай.

Фрагмент от мозайка, на която е изобразена ловна сцена


"Този район е бил военна зона. Намирал се е на границата между Изтока и Запада. Тук е имало голям римски гарнизон. Вероятно това тук са били основите на богатите вили на римските военачалници, които са били и заможни хора, и са имали достатъчно средства, за да си позволят да живеят в подобни жилища и да могат да украсят подовете на жилищата си с толкова пищни мозайки. Едно от най-ранните изображения на амазонките всъщност е открито тук. Вярва се, че то е най-ранното. Мозайките и изображенията, които виждате тук, се приема, че идват от района на Черно море. Може би знаете легендата за жените войни, които в името на това да бъдат най-добрите в битките дори отрязвали лявата си гърда, за да не им пречи да използват толкова умело лъка и стрелите“, разказва Толга Олай.

В музея може да се види и разликата във височина и в културните пластове.  Всички мозайки лежат на два-три метра дълбочина, сравнени с нивото на съвременния град.

Днес Музеят на мозайките се намира под огромен купол, където са изложени мозайки, експонирани на мястото, открити по време на археологически проучвания в периода 2007 – 2009 г.

Снимки: Оля Стоянова


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15

В Кан честват 800 епизода и 18-и рожден ден на "Без багаж"

18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..

публикувано на 19.12.24 в 13:15