Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки?
Журналистът Стра̀тос Пападо̀пулос разплита сложната история, заравяйки се в ъндърграунда на атинската действителност. В този свят се срещат шейсетгодишна вдовица, която си плаща за любовта на Унгареца; неговата съпруга, родила му син; наследник на известна фамилия политици, който има интимна връзка с художника; комплексиран полицай и тайнствена фигура от престъпния свят – това са главните действащи лица в неравната игра на страсти и пари. Никой не изглежда невинен, а истината се крие в подробностите. И преди да бъде разбулена, сивите води на Дунава завличат историите на хора, чието единствено желание е да бъдат обичани.
Това е много интересен роман, отличен с Европейската награда за литература през 2020 година. Романът, който би могъл да носи заглавието "Атинските потайности", според преводача Иван Генов, произхожда от една от малка литератури – кипърската, не гръцката, но това по думите на преводача, не го прави по-малко любопитен за читателите.
"Бих казал, че авторът е майстор. Мисля, че никой от читателите, които биха обърнали внимание на книгата, няма да съжалява след това", споделя Генов.
По неговите думи този роман не е точно класически, чисто криминален жанр. "В Атина има голяма емиграция, която съставлява долния слой на обществото. В цялата тази източноевропейска общност се виждат много интересни явления. Българинът обичайно познава от Гърция морето и хубавите бели къщи, докато другата Гърция е някак скрита. Романът показва тъмната страна на живота там."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Ста̀врос Христоду̀лу, роден през 1963 г. в Никозия, е изявен белетрист, журналист, колумнист в най-авторитетния кипърски вестник "Филелѐвтерос". Завършва право в Атинския университет, но се отдава изцяло на писателска и публицистична дейност.
Добива популярност и признание още с дебютния си роман „Hotel National“ (2016), номиниран за Държавната литературна награда на Кипър и отличѐн от гръцкото литературно списание "Клепсидра".
Следва романът "Денят, в който реката замръзна" (2018), удостоен с Държавната литературна награда на Кипър и с Европейската награда за литература (2020).
Снимки – изд. КолибриС изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg