В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е разгледана в по-широкия контекст на етиката, пола и спорта, където тези три аспекта често се преплитат и водят до сложни етически дилеми.
Събеседник по темата е Васил Лозанов, учител по философия и заместник-директор в 164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес" в София, както и докторант в секция "Етически изследвания" в Института по философия и социология при БАН. Той коментира ситуацията, като подчерта, че спортът е арена, където често се разиграват етически концепции, важни за обществото като цяло. Той отбелязва, че в случая с двете боксьорки липсват достатъчно ясни данни, което затруднява научния подход към проблема. Според него крайностите в двете противоположни позиции – от една страна, че състезателките са напълно жени, и от друга, че те притежават ХУ хромозома, което традиционно се свързва с мъжкия пол – не успяват да обхванат цялата сложност на ситуацията.
Лозанов подчертава, че Международната боксова асоциация не предоставя достатъчно информация за направените тестове, като единственото твърдение е, че двете състезателки имат ХУ хромозома. Това обаче не отрича факта, че те са родени и израснали като жени, и техните документи го потвърждават. Ситуацията става още по-сложна, ако се вземе предвид концепцията за нетипичното полово развитие (DSD), което обхваща различни състояния, някои от които са по-чести от очакваното.
В същото време Лозанов напомня, че преди около 25 години Международният олимпийски комитет (МОК) се отказа от генетичните тестове, считайки ги за нарушаващи човешкото достойнство. Той подчертава, че двете боксьорки са хора, които заслужават уважение и не нарушават правилата на спорта.
В заключение Лозанов акцентира върху необходимостта от обществена воля за създаване на справедливи правила, които да включват всички, а не да ги изключват. Според него въпросът за участието на тези състезателки е хуманистичен и много чувствителен, изискващ внимателно разглеждане, с цел да се намери начин за тяхното включване в спорта, а не лесно дисквалифициране.
Чуйте разговора в звукови файл.
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..
Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg