Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

| обновено на 17.12.24 в 14:00
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно свързани и как проектът има за цел да повиши осведомеността по темата.

Проектът обединява усилията на седем европейски държави – България, Унгария, Австрия, Хърватия, Словения, Естония и Германия. Той представлява надграждане на предишни инициативи и цели да създаде по-ясна връзка между изменението на климата и защитата на правата на децата.

"Основната идея е не просто да се работи с децата като целева група, а да се насочим към хората, които взаимодействат с тях – обучители, активисти и неправителствени организации. Нашата цел е да повишим тяхното внимание и познание по тези ключови въпроси", подчертава Куцаров.

Проектът "Околна среда, права и деца" преминава през няколко етапа. Първият включва провеждането на анкета във всички седем държави, като въпросникът е адаптиран на съответните национални езици. В България, чрез различни мрежи, анкетата достига до училища и обучители от цялата страна, като очакваният брой отговори е около 200 за България. След събирането на данните предстои задълбочен анализ на резултатите както на национално, така и на международно ниво.

След анализа ще се организират 21 национални събития и две международни срещи, които ще предоставят платформа за обмен на опит и предложения за решаване на проблемите, свързани с климатичната криза и правата на децата.

Проектът подчертава важността на включването на децата в процесите на вземане на решения и на разработването на решения по климатичните проблеми. По този начин се цели не само да се защитят техните права, но и да се създаде едно по-информирано и активно общество, ангажирано с устойчивото бъдеще на планетата.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46