Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 100 години от рождението на художника Йордан Николов - Шмайзер

Снимка: Ани Петрова

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство "Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник "Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница.

Йордан Николов работи и като главен художник в Държавно издателство „Народна просвета“ и като художник на сп. „Лекционна просвета“. Той печата карикатури в почти всички вестници и списания.

Йордан Николов работи и в областта на детската илюстрация. Той е илюстрирал много детски книжки. Сред тях са „Мимето“ (1961) от Асен Босев, „Галината книжка“ (1963) от Емилия Дунавска, „Котаракът и мишката-съюзници“ (1969) от Кирил Гривек, „Книжка с бинокъл“ (1978) от Марко Ганчев и др.

Йордан Николов има десет самостоятелни изложби. Шмайзера е бил член на Съюза на българските художници и е участвал активно в изложбите на българските карикатуристи след 1944 г. Той участва в почти всички общи художествени изложби на карикатурата в Габрово, Италия, Гърция и др.

Йордан Николов е носител на първа награда на Международното биенале на карикатурата в Монреал, Канада, през 1977 г. Той е награден с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен.

Йордан Николов умира на 5 юни 1992 г. в София на 67-годишна възраст.

По материали на БТА
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30