Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС.
Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в себе си морални добродетели, по думите на Лазаров.
Гостът разказва: "Повече от 70 % от отзовалите се на призива на Алеко са били от провинцията, а не от София – дошли са от цялата страна. Що се отнася до 129-годишнината, тази година честванията бяха три дни. Първо бяха поднесени цветя на паметната плоча на морената пред Народния театър. Във втория ден представихме стратегията на БТС за развитието на туризма и в третия ден бяха походите към върха."
Всяка проява на туристическия саюз започва с песента "Балкани, вдигайте се". Към момента в БТС участват 142 туристически дружества, в които членуват над 20 000 души от страната. Стремежът на БТС е да бъдат създадени по-добри условия за планинските туристи, да бъдат реновирани хижите и обновени екопътеките и маркировките, споделя Лазаров.
На 4 октомври БТС и Столична община организира поход с над 1000 ученици от хижа "Алеко" до Черни връх, съобщава гостът и допълва, че Съюзът цели да възстанови любовта на младите хора към планиснкия туризъм.
"Ходете в планините – те са невероятно красиви. Туризмът е здраве!", призовава Лазаров.
В края на разговора гостът си представя БТС след още едно десетилетие: "Вярвам, че в организацията ни ще членуват повече хора – основно млади. Работим в тази посока и се надяваме, че дотогава всеки един член на БТС ще има дигитална членска карта и ще бъде съвременен турист от XXI век."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg