Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Койчев – "Той и Тя" на крайбрежната алея на Созопол

Две внушителни 4-метрови фигури – мъжка и женска – изпълват окото на крайбрежната алея на Созопол. Созопол – който вече е Аполония и посреща за 40-и път Празниците на изкуствата. Тези фигури са замислени и направени в умален мащаб преди няколко години – още тогава за море. 

Фигурите са от стиропор, облечени са с полиестерна смола. Цветът е сребърен металик и скулпторът ги нарича "Той и Тя". От 27 август те вече са инсталирани на крайбрежната алея.

"Когато нещо се прави от сърце и с добро намерение, то и другите хора, които участват, стават съпричастни по един хубав начин." 

Скулпторът Павел Койчев, който вече е удостояван с наградата "Аполон Токсофорос" 2017, сподели своите творчески намерения в "Артефир" – чуйте звуковия файл.

Павел КойчевПавел Койчев завършва софийската Художествена гимназия през 1959 г., а Художествената академия, в специалност Декоративно-монументална скулптура – през 1966. Има над 30 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Участвал е и в общи представителни изложби във Франция (Есенен салон в Париж – 1985 и 1987), в Белгия, Испания, Швейцария, Сирия, Полша, Румъния, Великобритания, Германия и Русия. 

Сред многобройните си отличия има и три Първи награди от национални изложби (1976, 1984 и 1986), две годишни – за скулптура (1984 – на името на Иван Лазаров и 1987 – на името на Марко Марков), две награди на Министерството на културата на България  за принос в развитието на българското изкуство (1995 и 1997) и почетен знак Златен век с огърлие на Министерството на културата през 2014.

Негови скулптури са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия и градските галерии на Добрич, Варна, Пловдив, Стара Загора, Кърджали и Плевен.

Творби от Павел Койчев има в колекция Светлин Русев (в София и Плевен), в колекцията на Юго Вутен в Белгия, във Фондация Петер Лудвиг в Германия и други частни колекции в Германия, Дания, Швейцария, Франция, Холандия, САЩ, Италия и Испания.

Снимки – Силвия Чолева и Аполония 2024

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50