"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова, художествен ръководител на баненската група за изворен фолклор. Групата е част от системата "Живи човешки съкровища" и има официален статут на културен феномен.
Тържествата по повод годишнината са започнали вчера (28 август) с танцово надиграване между различни състави, разказва Близнакова, която години наред работи за съхраняването на танцовите и песенни традиции в Баня. Всяко населено място в региона има своята традиционна специфика – в облеклата, мелодиите, текстовете на песните и стъпките на танците. Пример за това е танцът Баненски Лазар, посочва Близнакова.
Специално място в празничните дни ще бъде посветено на традиционното ръкоделие. По думите на Близнакова това е занимание, което отнема време, но носи голямо удовлетворение. Децата проявяват интерес към работата с игла и конец и често задават въпроси, затова ще имат възможността да се запознаят от първа ръка с тази традиция. Ето защо насловът на днешното събитие е "Бабо, научи ме".
Близнакова призовава младите хора да не гледат с пренебрежение на бабините ракли, защото те крият безценно богатство. За да не бъде изгубено това наследство, трябват ръце, подчертава тя.
Баня е била красиво село в миналото, спомня си Близнакова и допълва, че днес градът отново процъфтява и изненадва своите гости с това, което може да прeдложи.
Близнакова завършва разговора с думите: "Мечтая Баня да бъде един неизчерпаем източник на знания, умения и съхранени безценни богатства, оставени от нашите прадеди!"
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg