Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония". Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.
Ето какво сподели в "Артефир" директорът на БТА Кирил Вълчев за наградата "Аполон Токсофорос":
"Това безспорно е огромно признание за БТА – за 40-годишните усилия по време на цялото съществуване на "Аполония" да бъдат популяризирани Празниците на изкуствата – в България и в чужбина. Това е признание за българските медии изобщо – за тези медии, които популяризират героите на тези празници. Българското национално радио, програма "Христо Ботев" и разбира се, предаването "Артефир" – също са пример за такова усилие. Такъв тип признания ние трябва да споделяме всички помежду си.
Историята на БТА с "Аполония" започва от първия ѝ ден. Панайот Денев и Асен Агов – тогава репортери в БТА – идват на "Аполония" да отразяват за БТА, но помагат и на фестивала. Тогава на хартия се правят бюлетини, които разказват какво се случва на фестивала всеки ден. И това се превръща в дългогодишна традиция.
Аполон Токсофорос е носител на лъка, не се виждат добре стрелите – да приемем, че стрелите са изпратени... За първи път печели наградата държавна институция, в която работят 300 души, но много повече са се докосвали до "Аполония" през годините. И ако досега наградата е печелена от тези, които носят лъка на изкуствата, таланта, вдъхновението, сега спечелиха наградата тези, които пращат стрели."
Чуйте целия разговор с директора на БТА Кирил Вълчев от звуковия файл.
Снимка – кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg