Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архивите говорят за живота в столицата

Спирка София през 70-те година на XX век

Архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София

Изложба "Спирка София’70" с архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София канят публиката между 3 септември и 5 октомври на разходка в един от най-колоритните района на столицата – Женския пазар. Фотографската експозиция поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата "Стара София", район "Възраждане" и най-старият пазар в града.

Изложбата е курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от галеристката Веселина Сариева и предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.

Фотографската разходка започва от 1975 г., когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара в София. Продължава през Лъвов мост и пазар "Георги Кирков" – името на Женския пазар тогава и стига до ул. "Пиротска". Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф той оставя след себе си над 7000 филма – голяма част, от които документират живота в столицата.


Уловените моменти показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора – сърцето и пулсът на всеки град, улавяйкси социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.

В изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от киноклуб "Супер 8", който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото.


Изложбата "Спирка София’70" е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация "Български визуален архов" от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на фондацията, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.

Изложбата се осъществява в сътрудничество с Българския визуален архив и Киноклуб "Супер 8".

Откриване: 3 септември, вторник, 18.00 – 20.00 ч.

Кураторски тур с Тихомир Стоянов: 14 септември, събота, 17.30 ч.

Финисаж на изложбата и разговор с Киноклуб Супер 8: 5 октомври, събота, 14.30 – 19.00 ч.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад "Славейков" и др.

Снимки: Панайот Бърнев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07