Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама президенти на изложбата за Батенберг в Пловдив

Представители на фондация "Хайлигенберг-Югенхайм" пристигнаха специално от Германия

6
Петър Стоянов (вдясно) и директорът на музея Стоян Иванов

Изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" събра двама президенти при представянето си в Регионалния исторически музей на Пловдив. Бившият държавен глава Петър Стоянов произнесе забележителна реч, а настоящият – Румен Радев с интерес разгледа експозицията и сподели впечатленията от нея в словото си на коктейла след тържествената заря за Съединението.

Изложбата е плод на тригодишното проучване на учени и експерти от германската фондация "Хайлигенберг-Югенхайм", базирана във фамилния замък на Батенберг. В България, Скопие и Черна гора (засега) е организирана от фондация "Ценности", създадена и ръководена от Антонина Стоянова (съпруга на президента Петър Стоянов). Проектът, представен в 28 пана, разкрива неизвестни факти и непоказвани снимки от живота на първия български владетел след освобождението от турско робство.

Въпреки липсата на политически опит, избран само на 22 години за княз, Александър Първи поставя основите на българската държавност, полага началото на важни институции в образованието, военното дело, правосъдието. За народа той е особено скъп, понеже се е бил в Руско-турската освободителна война и с обич го нарича "князчето".

В красивата зала "Съединение", която някога е служела на Областното събрание на Източна Румелия, прозвучаха пламенните думи на президента Стоянов, който за девет минути успя да развълнува гостите със задълбочено тълкуване на факти от живота на Батенберг, преплетени с нашата история.

После двамата президенти разгледаха изложбата, последвани от двете първи дами – Антонина Стоянова и Десислава Радева, които не пропуснаха да отбележат, че дори след абдикацията князът носи  България в сърцето си. Той кръщава децата си Крум Асен и Вера Цветана и единственото му желание е да бъде погребан на наша земя.

От Германия пристигнаха специално за откриването на "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" представители на фондация "Хайлигенберг-Югенхайм".

Изложбата може да се види в Регионалния исторически музей на Пловдив до средата на ноември.

Снимки: фондация "Ценности"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20