В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме, особено когато ни дават награди, но за това след малко.
Тази неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" можете да чуете документален запис от гостуването ни на фестивала "Хасковски Каунь", организиран от "Ъкъдемия Каунь" и община Хасково. Тазгодишното издание на фестивала, който е част от културната програма на празниците на град Хасково, е по-особено по две причини – бяхме наградени (стана дума за това кога) и то е под знака на 25-годишнината на "Ъкъдемия Каунь".
Всъщност награди имаше много, защото и конкурсите бяха много.
• Наградата в конкурса за дете карикатурист спечели Мехмед Апти Несим от Хасково.
• Наградата в конкурса за поотраснал карикатурист отиде при Валентин Георгиев от Русе.
• При авторите на фейлетони и стихотворения специалната награда на името на д-р Петър Марев бе присъдена на Димитър Атанасов от Кубрат
• Наградата на редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев" на БНР получи Татяна Йотова от Айтос.
• Трета награда бе за Бисера Дживодерова от Велико Търново.
• Втора – за Александър Щинков от Кърджали.
• Първа – за Калин Василев от Кюстендил
Сега за наградата на нашата редакция – това е Голямата почетна награда "Баш Каунь", която ни прави автоматично ъкъдемици от "Ъкъдемия Каунь". Като истински кауни ние пък мълниеносно обявихме душата, сърцето и мускулите на фестивала, актьорът от хасковския театър Янко Митев, за почетен редактор в нашия екип.
Наградите бяха връчени по време на спектакъл на нашата редакция пред куклено-драматичен театър "Иван Димов", в който участваха актрисата от театъра Нелина Михайлова, хасковският детски хор "Орфей", младите певци Рая Желева, Боян Гегов и Росен Джамбазов, както и бардът Асен Масларски.
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg