Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

Снимка: Личен архив

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката.

"Тайният оркестър" е камерен ансамбъл, съставен от млади музиканти, всеки от тях лауреат на множество национални и международни конкурси. Въпреки че оркестърът съществува едва от 2022 г., той вече успя да впечатли както публиката, така и критиците със своите изяви. Основната идея за създаването на този оркестър, както разказва диригентът Николай Стоев, се е родила съвсем спонтанно по време на неформален разговор на плажа. "Седяхме и обсъждахме различни идеи. В един момент си казахме – защо да не опитаме да създадем наш собствен оркестър?", сподели Стоев в предаването "Терра Култура". Няколко месеца по-късно, телефонът му звъни с покана: "Маестро, имаме оркестър, ще дирижирате". Така, след само 10 дни интензивни репетиции, първият концерт на "Тайният оркестър" се състоя на 11 юни 2023 г. в Музикалното училище.

Николай Стоев и Милена Борисова
Стоев също така споделя, че зад този спонтанен успех се крият години труд, енергия и огромна воля. Той подчертава, че най-важната сила на оркестъра е близостта между музикантите. "Ние сме изключително близки, казваме си всичко. Не става въпрос за това аз да налагам мнението си. Всички обсъждаме и вземаме решения заедно. Това, което ме мотивира да дирижирам, е искрата в погледите на музикантите – желание и ентусиазъм, които рядко се срещат."

Първоначално съставът на оркестъра се е сменял, но днес вече е стабилизиран и продължава да се разширява покрай предстоящите концерти. Съществуващите членове работят в изключителен синхрон, като всеки от тях допринася със своите идеи за репертоара. "Основно ние си измисляме програмите. Всеки казва какво му се свири и така си организираме концертите. Всяко мнение е важно за нас", разказа Стоев.

В предаването "Терра Култура" Милена Борисова, концерт майстор в оркестъра, сподели за своите емоции от първия учебен ден, който за нея е бил много вълнуващ. Тя също така разказа за началото на „Тайният оркестър“, като призна, че в началото не са вярвали, че проектът ще продължи. Въпреки това, музикантите успели бързо да се стиковат и решили да продължат напред. Милена отбеляза, че всичко започнало като шега, но впоследствие се превърнало в нещо много сериозно.

В началото съставът на оркестъра често се е променял, но вече от около 5-6 месеца има постоянен състав, състоящ се от талантливи музиканти, всеки от които е заслужил мястото си в групата. Оркестърът работи по програми, които самите музиканти измислят и организират заедно. Всеки член на оркестъра има право да предложи произведения, които би искал да свири, и по този начин се формира репертоарът на концертите. Милена подчерта, че всяко мнение е важно и допринася за крайния успех на оркестъра.

На този фон, предстоящото участие на "Тайният оркестър" заедно с Георги Черкин е поредният значителен етап в развитието на този уникален музикален проект.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата: Японските азбуки са три и се учат от детската градина

Малцина са българските автори, постигнали такъв зашеметяващ тираж като Юлияна Антонова-Мурата с четирилогията си за Страната на изгряващото слънце. Защо четирилогия, ще се запитат почитателите ѝ, прочели  "Моши моши, Япония", Уки уки, Япония", "Сан сан, Япония"? Ами понеже неотдавна излезе "Хай хай, Япония", четвъртата част от поредицата с изящни фрази,..

публикувано на 16.09.24 в 09:05
Две кукерски маски на Людмил Йорданов участват в „Хомо Фабер“ 2024 във Венеция.

Българското участие на биеналето "Хомо Фабер"

Трима българи са част от третото издание на тазгодишното издание на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" във Венеция, което продължава до края на септември. Росина Пенчева, посланик за България на биеналето, твърди, че то става все по-популярно. Тази година за първи път ще бъдат връчени и награди, което ще стане с гласуване от публика,..

публикувано на 16.09.24 в 08:25