На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката.
"Тайният оркестър" е камерен ансамбъл, съставен от млади музиканти, всеки от тях лауреат на множество национални и международни конкурси. Въпреки че оркестърът съществува едва от 2022 г., той вече успя да впечатли както публиката, така и критиците със своите изяви. Основната идея за създаването на този оркестър, както разказва диригентът Николай Стоев, се е родила съвсем спонтанно по време на неформален разговор на плажа. "Седяхме и обсъждахме различни идеи. В един момент си казахме – защо да не опитаме да създадем наш собствен оркестър?", сподели Стоев в предаването "Терра Култура". Няколко месеца по-късно, телефонът му звъни с покана: "Маестро, имаме оркестър, ще дирижирате". Така, след само 10 дни интензивни репетиции, първият концерт на "Тайният оркестър" се състоя на 11 юни 2023 г. в Музикалното училище.
Стоев също така споделя, че зад този спонтанен успех се крият години труд, енергия и огромна воля. Той подчертава, че най-важната сила на оркестъра е близостта между музикантите. "Ние сме изключително близки, казваме си всичко. Не става въпрос за това аз да налагам мнението си. Всички обсъждаме и вземаме решения заедно. Това, което ме мотивира да дирижирам, е искрата в погледите на музикантите – желание и ентусиазъм, които рядко се срещат."
Първоначално съставът на оркестъра се е сменял, но днес вече е стабилизиран и продължава да се разширява покрай предстоящите концерти. Съществуващите членове работят в изключителен синхрон, като всеки от тях допринася със своите идеи за репертоара. "Основно ние си измисляме програмите. Всеки казва какво му се свири и така си организираме концертите. Всяко мнение е важно за нас", разказа Стоев.
В предаването "Терра Култура" Милена Борисова, концерт майстор в оркестъра, сподели за своите емоции от първия учебен ден, който за нея е бил много вълнуващ. Тя също така разказа за началото на „Тайният оркестър“, като призна, че в началото не са вярвали, че проектът ще продължи. Въпреки това, музикантите успели бързо да се стиковат и решили да продължат напред. Милена отбеляза, че всичко започнало като шега, но впоследствие се превърнало в нещо много сериозно.
В началото съставът на оркестъра често се е променял, но вече от около 5-6 месеца има постоянен състав, състоящ се от талантливи музиканти, всеки от които е заслужил мястото си в групата. Оркестърът работи по програми, които самите музиканти измислят и организират заедно. Всеки член на оркестъра има право да предложи произведения, които би искал да свири, и по този начин се формира репертоарът на концертите. Милена подчерта, че всяко мнение е важно и допринася за крайния успех на оркестъра.
На този фон, предстоящото участие на "Тайният оркестър" заедно с Георги Черкин е поредният значителен етап в развитието на този уникален музикален проект.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg