Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

| обновено на 13.01.25 в 11:59
Снимка: Уикипедия

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема на Антарктида.

Антарктида създава усещане за монолитност, разказва Лида. Това е континент, покрит с лед повече от 10 милиона години, на места с дебелина над 4 километра. Летният сезон носи обичайните отделяния на айсберги, но глобалното затопляне ускорява този процес. Повърхностните води на океана се затоплят, а това засилва гравитационния натиск върху ледниците, които се движат към океана като огромни реки от лед.

"Това, което виждаме, е ускорен процес на разпад на айсберги, което е резултат от климатичните промени", подчертава тя.

След дългогодишна работа в тропически и субтропически зони, като тези в Калифорния и Карибския басейн, Лида решава да се фокусира върху полярните региони. Желанието й е да разбере и преживее тези уникални екосистеми, които рядко попадат в обхвата на масовия туризъм и научни изследвания.

"Реших, че трябва да имам опит – да видя и да пипна със собствените си ръце полярните региони", споделя тя.

Дните на Лида на Антарктида започват рано сутрин. Лятото там носи 24 часа светлина, макар че често небето е облачно. За да издържи на студа и вятъра, тя се облича с пет-шест слоя дрехи, подготвяйки се за 10-12 часа на открито.

"Тишината и усещането за монолитност са невероятни. Заобиколена съм от величествени планини, покрити със сняг и лед, а около мен плуват пингвини, които се движат като делфини. В тази тишина се чуват и звуците на китовете", описва тя своята работа като гид.

Лида води туристи на обиколки около ледници и айсберги, демонстрирайки изумителното биоразнообразие на Антарктида. "Това е място, където екосистемата все още функционира и е изключително богата", отбелязва тя.

Целта на работата й като екотуристически гид е да образова хората за значимостта на опазването на природата. Лида вярва, че директният контакт с уникалната красота на Антарктида може да вдъхнови хората да се грижат за околната среда.

"Показваме на хората колко уникална е тази природа и как функционира. Това е нашият начин да вдъхновим любов и отговорност към планетата", завършва Лида.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30