Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

| обновено на 17.09.24 в 09:56
Снимка: bcnl.org

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – Co-Creating Labs 2024. Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест граждански организации с по двама свои представители ще имат възможността да работят заедно с артисти и дейци на изкуството, за да разработят стратегии за комуникиране и защита на европейските ценности – основа на активистката им дейност.

В ефира на "Нашият ден" Айлин Юмерова от Български център за нестопанско право обясни същността на тези лаборатории. Тя сподели, че това е формат, който позволява на граждански организации да развият своите концепции за кампании, с които да привлекат обществена подкрепа или да застъпват важни социални проблеми. "Това е много интерактивен формат", подчерта Юмерова, като уточни, че организациите влизат с конкретен проблем, върху който искат да насочат вниманието на обществото. В продължение на два дни те ще работят усилено с креативни ментори и хора на изкуството, за да намерят най-подходящите методи за въздействие върху аудиторията.


Юмерова подчерта значението на съвместната работа с артистите, която позволява на организациите да усвоят знанието как креативно да въздействат върху хората. "Сърцевината на тези лаборатории е комуникацията, базирана на надеждата", каза тя. Този подход е насочен към създаването на кампании, които вдъхновяват и обнадеждават, използвайки силен визуален език, за да имат истински ефект върху обществото.

Организациите, участващи в лабораториите, могат да работят в различни сфери – от подкрепа за хора в уязвимо положение, през опазване на околната среда, до защита на върховенството на закона и човешките права. "Кампаниите трябва да бъдат насочени към промяна на средата и да носят послания, които вдъхновяват", подчерта Юмерова.


Тя също така изтъкна, че лабораториите са насочени към организации, които служат като посланици на европейските ценности, защитават демокрацията и помагат на хората в уязвимо положение. "Важно е организациите да имат опит в застъпничеството и да въвличат местната общност там, където работят", поясни Юмерова. Според нея от участниците се очаква да имат ясно разбиране за важността на креативните кампании и тяхната роля в промяната на средата.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: bcnl.org

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30