Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

Театърът я посвети на загиналата Емилия Ованесян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев.

"Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия.

Това е сюжет, стар като света – красивата грешница и "праведните" селски фарисеи, които, така да се каже, първи вдигат камък да я убият и първи пускат камъка, когато селото си даде сметка, че без Албена не може", сподели преди премиерата Делян Илиев.

В спектакъла участват актьорите Божана Мановска (в ролята на Албена), Асен Левов (Куцар), Борис Хаджийски (Нягул), Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев.

Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева, музика – Мира Искърова.


Репетициите на "Албена" започнаха в началото на януари тази година, но скоро след това се наложи промяна в актьорския състав, поради трагичната смърт на актрисата Емилия Ованесян.

"Тя през всичките тези години, които съм бил тука, неизменно е била до мен и в режисьорските, и в актьорските неща и страшно много ми е помагала и се превърна, както за много други хора, в някакъв тип учителска фигура за мен. И тази среща с нея е безценна.

Ние започнахме заедно да репетираме. Случи се това, което се случи, и неминуемо се появи въпросът можем ли въобще да продължим, има ли смисъл. Стиснахме зъби и си казахме, че тя би искала да продължим. Та, разбира се, премиерата на "Албена" е посветена на Емилия Ованесян".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Публиката в Смолян може да гледа премиерното представление на 20 септември.

Снимки: Родопския драматичен театър
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20

Фолк-метъл веселба на хърди-гърди с Eluveitie

Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..

публикувано на 03.02.25 в 12:09

Доброто тяло – определение ли е за актриса?

В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота?  Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..

публикувано на 03.02.25 в 12:01
„Бик“, картина от Мани-Кюр

Галерия "Риволи" и артистите по света

Младата галерия "Риволи" на семейство д-р Николай Болтаджиев и Елена Болтаджиева, с фокус към международното модерно изкуство, откри четвъртата си подред изложба със съвременни португалски стрийтарт художници. Графити изкуството е символ на свободното изразяване, което творбите ясно показват. Шестнайсет са платната, с които творците..

публикувано на 03.02.25 в 11:40

Как музей край Павликени пази римските традиции в керамиката

Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки. Археологът..

обновено на 03.02.25 в 11:23