Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Днес в 18:30 ч. в откритото артпространство пред Кино Кабана

Снимка: Организаторите

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова.

Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака", която ще бъде открита днес в 18:30 в откритото артпространство пред кино "Кабана". Изложбата е под патронажа на президента и може да бъде видяна до 3 октомври.  

По думите на Александрова изложбата ще пребори върлуващите митове за рака при децата, защото ще разкрие смелия и борбен дух на малките пациенти.

"Тази година сме вдъхновени от историите на нашите вече пораснали деца.", казва Александрова и допълва, че сдружението е създало и подкаст, в който говорят млади хора, победили рака.

Инициативата може да бъде следена в онлайн каналите на сдружението.

СДОХЗ издава и книга за късните ефекти при децата и младежите, преборили онкозаболявания, която ще бъде разпространена безплатно в детските онкохематологии в София, Варна и Пловдив, съобщава Александрова.

Различни институции в градове из страната ще се включат в световната инициатива, като оцветят някои публични сгради в златно или сложат златна панделка – символът на смелостта при децата, подложени на лечение.

Александрова приканва слушателите, които имат желание и интерес да се информират, да посетят изложбата, за да се запознаят с шанса за оздравяване, с процеса на лечение и с важността на знанието и подкрепата в обществото.

Стигмата в българското общество все още съществува, категорична е Александрова. Някои хора смятат, че ракът е заразно заболяване, други просто не знаят как да общуват с болните деца.

Александрова, която очаква изложбата да предизвика сълзи от радост в очите на зрителите, завършва разговора с думите: "Колкото и страшно да звучи тази диагноза, при децата има огромен шанс да победят рака."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31