Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Днес в 18:30 ч. в откритото артпространство пред Кино Кабана

Снимка: Организаторите

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова.

Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака", която ще бъде открита днес в 18:30 в откритото артпространство пред кино "Кабана". Изложбата е под патронажа на президента и може да бъде видяна до 3 октомври.  

По думите на Александрова изложбата ще пребори върлуващите митове за рака при децата, защото ще разкрие смелия и борбен дух на малките пациенти.

"Тази година сме вдъхновени от историите на нашите вече пораснали деца.", казва Александрова и допълва, че сдружението е създало и подкаст, в който говорят млади хора, победили рака.

Инициативата може да бъде следена в онлайн каналите на сдружението.

СДОХЗ издава и книга за късните ефекти при децата и младежите, преборили онкозаболявания, която ще бъде разпространена безплатно в детските онкохематологии в София, Варна и Пловдив, съобщава Александрова.

Различни институции в градове из страната ще се включат в световната инициатива, като оцветят някои публични сгради в златно или сложат златна панделка – символът на смелостта при децата, подложени на лечение.

Александрова приканва слушателите, които имат желание и интерес да се информират, да посетят изложбата, за да се запознаят с шанса за оздравяване, с процеса на лечение и с важността на знанието и подкрепата в обществото.

Стигмата в българското общество все още съществува, категорична е Александрова. Някои хора смятат, че ракът е заразно заболяване, други просто не знаят как да общуват с болните деца.

Александрова, която очаква изложбата да предизвика сълзи от радост в очите на зрителите, завършва разговора с думите: "Колкото и страшно да звучи тази диагноза, при децата има огромен шанс да победят рака."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30