Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една картина за 5 милиона долара в контекста на времето и… независимостта

Ивайло Брусовкси
Снимка: Личен архив

Гост в "Terra Култура" е Ивайло Брусовски – художник, актьор, сценарист, кинорежисьор – в един разговор за нравите, времето, независимостта и една картина за 5 милиона долара.

 По думите на Брусовски човек не може да бъде напълно независим, тъй като всички сме социални същества и трябва да се съобразяваме със света около себе си. Що се отнася обаче до държавността и историята, независимостта е едно от най-важните състояние.

Разговорът преминава през ранни спомени на Брусовски, за да достигне до акцентите от настоящето. Актьорът си спомня за своята първа сценична изява, когато е бил 3-годишен и заявява, че откакто се помни работи.

Брусовски разказва за своя път в рисуването, което се предава по кръвна линия в семейството му. Неведоми са пътищата на изкуството става ясно от историята на картината "Сътворението на Алиса", която след редица откупки достига цената от 5 милиона долара.

Гостът споделя и за своята работа с млади театрални таланти – първо в школа, която основава в Русе, а сега и в Училището за драматично изкуство в Търговище. Брусовски изтъква, че със свои ученици е правил някои големи представления с широк отзвук като това по "Черният обелиск" на Ремарк.

В края на разговора Брусовски загатва за сегашните си творчески проекти в литературата, киното и театъра и призовава слушателите да се сдобият с една хубава нова книга и с една картина, създадена от ръцете на художник.

Разговора чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25

Представление и наказание в Топлоцентрала

На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на актрисата Касиел Ноа Ашер, която изпълнява и една от роилите в представлението. Касиел определя пиесата "Представление и наказание" като трансгресивна до бруталност "реплика" върху романа на..

публикувано на 14.01.25 в 08:05

Архивите са живи: Пейо Яворов през очите на Дора Габе

В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди 147 години, се ражда Пейо Тотев Крачолов, оставил своята незаличима следа в българската културна история под псевдонима Пейо Яворов. Поезията на Яворов е уникална и неповторима, с дълбока..

обновено на 13.01.25 в 12:53