Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година.
Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на Димитър Кутманов и "Шоколад" на Орлин Милчев, а по отношение на копродукциите – работата на творци продуценти като Катя Тричкова и Веселка Кирякова.
"Гражданинът светец" и "Триумф" са пример както за успешни проекти в сътрудничество между България и чужбина, така и за поредна година подчертават майсторството на българските оператори. В случая става дума за работата на Крум Родригес, който получи номинация от Американското дружество на кинооператорите за грузинско-българската продукция "Гражданинът светец". Единият е черно-бяла история, другият – цветен и тъмен, но и двата са обединени от абсурда и носят силни внушения.
Според кинокритиците Геновева Димитрова и Людмила Дякова "Триумф" до момента е най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо Петър Вълчанов и Кристина Грозева. Екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, но успява да разсмее зрителя и радва с отличния си актьорски състав.
Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава.
Възход в режисьорското му развитие критиката открива и в Ники Илиев, който с филма си "Без крила" разказва действителната история на параолимпиеца ни Михаил Христов. Тема почти незастъпена в световното кино, един от малкото български филми на спортна темата с много добра игра от страна на дебютантите в киното Наум Шопов и Иван Иванов.
С думи за филмите "Отдалечаване" и "Преди да забравя" можете да чуете още от Геновева Димитрова и Людмила Дякова от гилдия "Критика" на Съюза на българските филмови дейци в звуковия файл. Това обаче, което най-силно ги вълнува, е киноматографията. Начинът, по който творците изграждат киносредата, и личното им усещане за кино.
Ще чуете също, че две книги за и от Иван Черкелов бяха представени в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Едната представя осем сценария на режисьора, а другата – спомени, рецензии и есета за него. Те са важни четива заради съдържанието им и усещането, което дават за филмите на Черкелов и епохата, в която той работи. На 26 септември пък ще бъде излъчен филмът му "Парчета любов".
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg