Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разтърсващата "Операция САБЯ" на "Златна роза" 2024

4
Снимка: zlatnaroza.bg

Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна.

Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения световен тренд, който познаваме от феномена "Чернобил" например, а именно – стъпва на действителни събития.

Той ни движи във времето, като началната точка е 2003 година, когато сръбският премиер Зоран Джинджич е убит в Белград. Страната потъва в хаос и правителството обявява извънредно положение. Изградена майсторски от двамата млади и находчиви сръбски режисьори Горан Станкович и Владимир Тагич, историята е колкото реална, толкова и художествена.

За тази повратна точка в новата сръбска история в "Какво се случва" по програма "Христо Ботев" на БНР разказа продуцентката на "Операция САБЯ" от българска страна Мартичка Божилова. По нейни думи режисьорите дори са били готови да се преместят в друга страна и да творят там, ако усетят натиск върху себе си и работата си. Сериалът е финансиран основно от сръбската национала телевизия и тя разполагат с всички права върху разпространението му. Макар и той вече да е договорен с телевизии и стрийминг платформи по цял свят, както и да е селектиран на множество чуждестранни фестивали, Божилова се надява, че няма да бъде цензуриран в последния момент и тъкмо с това да се прочуе.

"Операция САБЯ" притежава немалко качества от кинематографична гледна точка: добра история, разказана през погледа на една журналистика, екип от двама полицейски инспектори и млад престъпник, операторски поглед, ритъм и много добър монтаж, който спомага за динамиката и напрежението. Той е отличен представител на жанра политическа драма, базирана на реални факти.

Дали близостта със събитията в историята, разказана в първите два излъчени епизода на сериала, така силно грабна публиката на "Златна роза" и защо е толкова важно, че винаги има надежда – говори Мартичка Божилова в звуковия файл.

В него можете да чуете още за "Работническата класа отива в ада" и новото издание на Sofia DocuMental, което започва на 28 септември и също като "Операция САБЯ" ще ни изкара от балона.

Снимки: "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05
Кин Стоянов, Николай Табаков, Костадин Димовски и Антон Митов (от ляво надясно)

Николай Табаков и новата му книга "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор"

Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25
Проф. Людмил Димитров

Нова Горица-Гориция – европейската столица на културата, която обединява градове в две държави

Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения откриваме първата европейска столица на културата, която обединява градове в две държави – Нова Горица и Гориция (Италия). По думите на проф. Людмил Димитров културата е жив организъм –..

публикувано на 10.02.25 в 12:14
Омървена чушка

"Местна кухня в четири сезона" – новият проект на Русенския музей

"Местна кухня в четири сезона" е новият проект на Регионалния исторически музей –  Русе. Повече за теренните проучвания, които протичат в 8 села в региона, в "Terra Култура" разказва уредникът в отдел "Етнография" Десислава Тихолова. Екипът от изследователи вече е събрал значително количество записи, снимки за целите на проекта, заявява..

публикувано на 10.02.25 в 11:38

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов

"Свободен, по-свободен, Димитър" – спомен за Димитър Еленов в деня, когато актьорът, режисьор и театрален педагог щеше да навърши 78 години. В "Нашият ден" разговаряме с Розита Еленова , съпруга на Димитър Еленов, часове преди събитието в книжарницата на ул. "Иван Вазов" № 36, посветено на актьора, оставил трайна следа в сърцата на..

публикувано на 10.02.25 в 11:02